Seo nedir ?

E-ticaret sitelerinden, kişisel blog sitelerine kadar ihtiyaç duyulan Seo (search engine optimization) son dönemlerde sosyal medya sayfalarında da ön plana çıkmış durumda. Belirlenen kelime ve hedeflerde üst sıralara çıkmak ve rekabet sektöründe yapılan çalışmalar ile site veya sayfa trafiğini yükseltmek bazı teknikler ile kolay hale gelebiliyor. Sizler için Seo nedir ? Nasıl yapılır ? Seo çeşitleri ve analiz sitelerini bu yazımızda okuyacaksınız.

Keyifli okumalar..

Seo nedir ?

Search Engine Optimization, Türkçe adıyla Arama Motoru Optimizasyonu, kısaltılarak (Seo) adıyla son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz iyileştirme tekniğidir. Seo, arama motorlarındaki (Google, Yahoo, Yandex, Bing) gibi, arama sonuçlarında iyileştirme, ilk sayfa ve ilk sıraya çıkarmaktır. Bu sıralama iyileştirmenin kendi içinde bir sürü kategorize edilmiş çeşitleride bulunmaktadır. Bir siteyi üst sıralara çıkarmak için başlıca sitenin kodları (arka planı), tasarımı, sitenin hızı, sosyal medya çalışmaları ve içeriklerin kalitesi gibi başlıca dikkat edilen unsurlar bunlardır. Tabi sadece bununla kalmıyor. Piyasada birçok seo ajansları ve seo hizmeti sunan kişiler bulunmakta. Öğrenerek de yapılabilmesi mümkündür.

İç seo nedir ?

İç Seo

Bir siteye seo çalışması yapılacaksa eğer bu önce iç seo dan başlar. İç seo ile sitenin hızı iyileştirilir, gereksiz kod kalabalığından arındırılır. Daha sonra (Keyword) yani anahtar kelime çalışması yapılır, bununla sitenin hangi kelimelerde üst sıralara çıkacağının çalışması yapılır. Mevcut içeriklerin iyileşmesi ve düzeltilmesi sağlanır. Sitenin mobil uyumluluğu test edilir, değilse mobil uyumlu hale gelir.

Dış seo nedir ?

Dış seo, seo yapılacak olan sitenin dışında yapılan çalışmalara verilen isimdir. Dış seo da, site dışından verilen linkler ile sitenin üst sıralara çıkması sağlanır. Bir diğer adı Backlink’dir. Backlink sağlanacak site aslında referans olur. Ve backlink alınacak sitenin otoritesinin de iyi olması şarttır.

White hat seo nedir ?

White Hat Seo (Beyaz Şapka Seo)

Türkçe adıyla Beyaz Şapka Seo anlamına gelen seo tekniğinde, legal çalışmalar yapılarak sitenin optimizasyonu sağlanır. Hem iç hem dış seo da herşey legal olarak, Google ve Devlet yönergeleri esas alınarak işlemler yapılır.

Black hat seo nedir ?

Black Hat Seo (Siyah Şapka Seo)

Black hat seo, Türkçe adıyla Siyah Şapka Seo anlamındadır. İllegal yollar ile siteyi üst sıralara çıkarılan bu teknikte, başka bir site sahibinin bilgisi olmadan hacklenerek gerekli linkler eklenir, bu işleme Hacklink denir. Belli bir süre üst sıralarda olsada Google botlarının bu durumu fark etmesi çok geç olmaz ve site Google tarafından ban yenilerek, aramalara engellenir.

 

İlerleyen günlerde Seo çeşitleri ile alakalı geniş çaplı yazılarımız eklenecektir. Takipte kalınız.

Merak ettiğiniz soruları yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

 

“Seo nedir ?” üzerine 1 yorum.

  1. Geri bildirim: Backlink ve hacklink nedir? Ücretsiz backlink almanın yolları - Genel Kültür

Bir yanıt yazın