Backlink ve hacklink nedir? Ücretsiz backlink almanın yolları

Özellikle web alanına girecek yeni arkadaşlar için önemli ve derin bir husus olan, Seo Nedir adlı yazımızda da bir ince değindiğimiz, backlink ve hacklink nedir ? Backlink – Hacklink  yararları ve zararlı ? Kaliteli link nasıl olur ve nerelerden alınır ? Gibi daha birçok sorunuza bu yazımız ile cevap veriyoruz.

Keyifli okumalar dileriz.

Backlink nedir ?

Backlink

Backlink konusu web alanında iş yürütenler için gerekli ve önemli bir konudur. Haricen ilgilendirecek bir konu olmadığı gibi, sistemin işleyiş biçimini ve web otoriteri hakkında bilgisi olmayan kişiler için tavsiye edilmez.

Yalın bir anlatım ile backlink ; Başka bir web sitesinin, sizin web sitenizin linkini(adresini) sitesine koyarak sizi tavsiye etmesidir.

Hacklink nedir?

Siyah şapka seo – Hacklink

Hacklink ise backlinkin zıt anlamıdır. Yani illegal olanıdır. Otoriteri ve kalitesi yüksek siteleri ele geçirerek, site sahibinin bilgisi olmadan kendi sitenizin linkini, karşı tarafın sitesine eklediğinizde bu hacklink olur. Dolayısı ile yasal olmaz. Bu durumlar da site sahibi hukuki işlemler başlatabilir, webmaster forumlarında karalama yapabilir, ve hatta etki-tepki olarak sitenize saldırı yapabilir. Yani legal olmayan durumlardan sakının ve kaçının.

Hangi sitelerden backlink alınmalı ve alınmamalı ?

Link alacağınız sitenin kalitesi çok önemli. Buna yönelik ön araştırma yapmalı ve sitenin kaliteli olduğuna emin olmalısınız. Link almadan önce sitenin adresini belli platformlar üzerinden araştırarak domain (site adı) kalitesi, spam skoru, google puanı, alexa ülke ve global site sıralamasında ki yeri, seo puanı, mozrank raporu, ahrefs raporu gibi platformlar sitenin tüm kalitesi ve otoriterini sizlere liste halinde ücretsiz bir şekilde sunacaktır. Tüm bu yazdığım platformları internetten araştırarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Doğal / Ücretsiz backlink almak

Ücretsiz alacağınız backlink adresleri aşağı yukarı bellidir. Bunlar forum ve blog siteleridir.

Bu sitelerin özgün olduğuna, içerik girişlerinin düzenli yapıldığına ve kaliteli olduğuna emin olduğunuzda, içeriklerin yorum kısmından ad, mail ve site adresini yazarak nofollow backlink alabilirsiniz.

Webmaster forumlarını takip edebilir, link konularını araştırarak ücretsiz backlink sağlayan siteleri görebilirsiniz. Yine aynı şekilde bu siteye de yorum yaparak sitemizden backlink alabilirsiniz.

Firma rehberlerinden uzak durmanızı tavsiye ederim. Çünkü firma rehberleri para kazanma odaklı açıldığı için gelecek vaad eden siteler olmuyor. Her siteyi bünyesinde barındarabiliyorlar, dolayısı ile illegal sitelerin olduğu bir firma rehberinde sizin de sitenizin olması sitenize sadece ve sadece zarar verecektir.

Bazı yabancı forumları takip ederek en değerli backlink olan – EDU – GOV  backlink alabileceğiniz siteleri paylaşmaktadırlar. Bunlar legaldir. Edu-gov sitelerin blog sayfalarında bazı siteler web sitenizi eklemenizi kabul ediyor. Vakti ile böyle 3-4 tane güzel backlink aldığım site bulmuştum. Baya da işime yaramıştı.

 

Bir yanıt yazın