Basketbolun tarihçesi

Basketbol 1891’de Massachusetts’de beden eğitimi öğretmeni James A.Naismith geliştirdi. Amerikan futbolunu çok sert bulan Naismith bir salonun karşılıklı duvarlarına sepet asarak yeni bir oynatmaya başladı. O zaman amerikan futbolu çok yaygın olduğu için basketbolda da amerikan futbol topu kullanılıyordu. Başta yedi kişilik bir takımla oynanan bu oyun kısa süre içinde büyük bir ilgi gördü ve hızla dünyanın öbür ülkelerine de yayılmaya başladı. Massachusettes Springfield koleji’nde onüç maddelik ilk oyun kuralları ile oynanmaya başlanan bu oyun, kış döneminde atletler, beyzbolcular ve amerikan futbolu oynayan çocukların salon içinde sakatlanmalarını önlemek ve faydalı bir kış antremanı gerçekleştirmek amacıyla ortaya çıkmıştı.

Basketbol, Birinci Dünya Savaşından sonra hızla Amerika’dan Avrupa’ya oradan da Afrika, Asya ve Avustralya’ya yayılmıştır. Bu spor dalını yönetmek amacı ile FIBA 1932 yılında İsviçre Cenevre’de kurulmuştur. Basketbolun daha hızlı yayılması ve daha zevkli bir oyun haline gelebilmesi için gerekli her türlü düzenlemeleri ve oyun kurallarını hayata geçirmektedirler. Uluslar arası Amatör Basketbol Federasyonu, uluslar arası karşılaşmaları yönetmek amacı ile 20 Haziran 1932’de İsviçre’nin Cenevre şehrinde İsviçre, Yunanistan, İtalya, Portekiz, Arjantin, Romanya ve Çekoslovakya Basketbol Federasyonları’nın işbirliği ile oluşturulmuştur.

Basket bulunuşundan kısa bir süre sonra üniversitelere ve hatta semtlerde bulunan jimnastik salonlarına kadar yayıldı. Amerika 1897 yılı erkeklerde, ardından 1900 yılında da bayanlar arasında ilk milli basketbol şampiyonalarını düzenleyerek bu sporu ülke çapında gelişmesini sağladı. İlk Avrupa Şampiyonası 1935 yılında İsviçre Cenevre’de düzenlenmiş ve Letonya birinci olmuştur. Yine 1936 yılında Berlin’de yapılan olimpiyatlarına resmi oyun olarak dahil edilmiştir. İlk dünya şampiyonası ise, 1950 yılında Arjantin’de yapılmış ve Arjantin birinci olmuştur.

Basketbol’un Türkiye’ye gelişi, 1904 yılına denk gelmektedir. İlk kez Robert koleji öğretmenlerinin yönetiminde deneme amaçlı oynanmıştır. 1911’de ise Galatasaray Lisesi beden eğitimi öğretmeni Ahmet Robenson basketbol kurallarını dilimize göre uyarlamıştır. Ancak teknik bilgiler eksik olduğundan olumlu sonuçlar alınamamıştır. İlk çalışmalar ise 1920’de başlamaktadır. İlk basketbol ligi ise 1927’de kurulmuştur. 1933 yılından itibaren ise resmi müsabakalar yapılmaktadır.

“Basketbolun tarihçesi” üzerine 4 yorum.

    1. Sitemizde yer alan bilgileri kısa ve öz tutmaya çalışıyoruz, konu ile ilgil araştırma yaparak daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

Bir yanıt yazın