Evde kedi beslemek ve En iyi 5 kedi ırkı

Son yıllarda evcil kedilerin genetiği ile oynanarak, daha uslu daha sevecan bir hale gelmiş durumda. Durum böyle olunca evde kedi beslemek isteyen insanların sayısı da bir hayli fazla. Bizler ise sizler için evde beslenecek en iyi kedi cinsleri, tüy dökmeyen kedi cinsleri ve bunların olumlu/olumsuz yönlerine araştırarak bu makalede topladık.

Evde kedi beslemek

Besleyeceğiniz kedinin yavru ve cins bir kedi olması hem ev düzeni için iyi olacak, hemde sizin rahatlığınız için iyi olacaktır. Yavru kedinin eve alışma süreci, insanlara alışması, tuvalet ve temizlik eğitimi, mama seçim alışkanlıkları gibi konularda daha eğitici ve daha uslu olduğu aşikârdır.

Tavsiyeler

Alacağınız kedinin ırkı ne olursa olsun öncelik vermeniz gereken diğer husus kedinin dişi olmasıdır. Erkek kediler belli bir yaşa geldiklerinde içlerindeki sapkınlığı dışa vurarak sizi çileden çıkartabilir veya evden kaçabilirler. Dişi kediler bu yönden daha uysal oluyorlar.

Mama konusunda dikkatli olun, yedirdiğiniz mamalar üç aşağı beş yukarı aynı içerikte olsun, ara ara ödüllendirme amaçlı farklı besinler verebilirsiniz, bazı ırklar da bazı mamalar ciddi anlamda alerjik reaksiyonlar gösterebiliyor.

Bitkilerden uzak tutun. Kedilerde bitki çiğneme alışkanlığı baş gösterebilmektedir. Evinizde ki çiçek ve bitkiler ise kediler için tehlikeli olabilir, özellikle evde Zambak çiçeğini bulundurmayın.

Sadece bir kedi olarak görmeyin, özellikle aşağıda belirttiğim evde beslenecek en iyi 5 kedi ırkı, tıpkı küçük bir çocuk gibi duygusal dönemler yaşayabilir, ağlayabilir, trip atabilir, kıskançlık yaşayabilir ve bilimum duyguları yaşayabilirler. Bunlara yönelik tavırlarınıza dikkat etmeli kedinizin duygusunu ve isteklerini önemsemelisiniz.

Tüm yönleri ile tartın biçin ; Aile durumunuz, kedinin ortalama aylık masrafları, veteriner masrafları, temizliği, yıkaması, kılı-tüyü, çiftleşme ihtiyacı olduğunu, hamilelik durumunda yaşayacağınız zorlukları ve ilerisini… Herşeyi hesaba katın. Evet hepimiz seviyoruz ama sorumluluğu yerine getiremeyecekseniz şayet sevdiğiniz için alıp 2 – 3 ay besleyip sokağa atmanın veya başka aileleri sahiplendirmenin, ve hatta dahası kediyi bir ticaret olarak görüp onun üzerinden para kazanmayı aklınızdan geçirmeyin. Evinize kedi değil, küçük bir çocuk alıyormuş gibi düşünürseniz dediklerimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Veteriner hususunda dikkatli olun ; Bu konuda gerçekten ucuza kaçmayın, aşı dönemlerini ihmal etmeyin, veterinerin otoriterli olduğuna ve işinin ehli olduğuna dikkat edin. Piyasada ki hayvan ilaçları çok pahalı olduğu için bazı veterinerler ucuz ilaç, ucuz aşı kullanabiliyor. Bu durumda kedinizin ölümüne bile sebep olabilecek reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Evde besleyebileceğiniz en iyi kedi cinsleri

 

  1. British shorthair
british shorthair cinsi kedi

Büyük Britanya kökenli bir kedi ırkı olan bu cins, oldukça uysal, sakin, titiz ama bi o kadar da zorlu bir kedidir. Son dönemlerde de oldukça popüler olan bu kedi, evcil hayvanlar listesinde zirveyi oynamaktadır. Bu ırkın kılları kısa ve sıktır, bundan dolayı düğüm düğüm olmaz.

 

Bu cins kilo almaya oldukça meyillidir, onun için beslenme konusunda hassas olmanız gerekmektedir. Irk olarak yanakları tombul ve kemikleri iridir. Ortalama 14 – 20 yıl yaşarlar. Tam bir evcil kedi ırkı oldukları için, sokağa pek ilgi duymazlar, zaman zaman duygusal dönemler yaşayıp, kızabilir, üzülebilir ve hatta trip bile atabilirler.

 

  1. Chartreux
chartreux cinsi kedi

YY.’da Fransa’da sokak kedisi olarak ırkı yayılan bu cins son dönemlerde evde beslenecek kediler arasında ön plana çıkmaktadır. Irkları gereği insanlar ile çok iyi anlaşırlar, sessiz, sakin ve sevecandırlar. Sesleri hiç çıkmıyor denecek kadar azdır. Uyumayı ve yemeyi çok severler. Fazla hareket etmezler.

İlgiyi çok severler ve ilgi gösteren kişiye karşı çok sevecan olup hep onunla vakit geçirmek isterler, uyuyacakları zaman yatağınıza gelip sizinle birlikte uyumaları yüksek kuvvetle muhtemeldir.

  1. Bombay
bombay cinsi kedi

American Shorthair  ile Siyam kedilerinin atası olarak bilinen bombay kedisi melez bir ırktır.

Duygusal bir yapıya sahip olan bu kedi cinsi, sessiz ve içine kapanık bir kedidir. Sahibi ile iyi anlaşır ama sevgisini pek belli etmez.

Tüyleri siyah, kısa ve parlaktır. Belli bir hastalık yaşamadığı sürece kıl dökmezler. ortalama 14 – 20 yıl yaşarlar. Çok kılları olmadığı için ve çok bir ilgi istemediği için fazla üstüne düşmeniz gerekmez. O bir yerde yalnızlığı seviyor.

  1. Siyam
Siyam cinsi kedi

Ev ortamına rahatlıkla adapte olan ve evde en çok beslenen kedi ırkı olan siyam kedisi, oyun oynamaya oldukça düşkün, eğlenceli ve enerjisi yüksek bir kedidir. Aileye oldukça sadık ve küçük çocuklarla / bebekler ile oynamayı onları eğlendirmeyi çok sever.

Gözleri mavi, bedeni açık ve koyu olmak üzere yer yer farklılık gösterebilir. Ortalama 15 – 20 yıl yaşarlar.

  1. Chinchilla
chinchilla cinsi kedi

Muhteşem bir güzelliği ve tüye sahip olan bu ırk aslen İran asıllıdır. Evde beslenecek kedi türleri arasında Avrupa ülkelerinde üst üste birincilik kazanmıştır. Sesleri diğer kedilere göre daha melodik ve güzeldir. Tam bir insan dostu olan bu ırk küçük çocuklar ile güzel anlaşarak eğlenmeyi severler. Çok titiz bir yapıya sahip olup en küçük kirde hemen rahatsız olup ses çıkararak kendilerini temizlemeye başlarlar. Banyo yapmayı ve oyun oynamayı çok severler.

 

“Evde kedi beslemek ve En iyi 5 kedi ırkı” üzerine 4 yorum.

    1. Tabiki zorlukları var ama bana kalırsa evde beslenebilecek en mantıklı hayvan kedi 🙂 Bir çok hayvan beslemiş biri olarak söylüyorum kedi en rahatı 🙂

Bir yanıt yazın