Zatürre nedir? Nedenleri ve korunma yöntemleri

Zatürre nedir?

Akciğer dokusunun iltihaplanması ile oluşur. Bakterilere bağlı olarak meydana gelir. Bazı türlerin de kişiden kişiye buluşabilir. Hastalık genelde hastanın ağzında ve boğazında bulunur. Ardından akciğerlere burada zatürreye meydana getirir. Normal durumda bu mikroplar hastalığa sebep vermez. Ancak bilginin zayıf düştüğü durumda bu hastalığın meydana gelir. Dolayısıyla bu hastalıkta en önemli faktör vücudun dirençli olmasıdır.

Zatürre belirtileri nelerdir?

Bu hastalıkta üşüme ve titreme meydana gelir. Bazı durumlarda 40°’ye kadar ateş görülmektedir. Öksürük balgam çıkarma ve boğazda ağrı meydana gelebilir. Bu hastalığın bazı türlerinde ise hastalık sinsice ilerler. Birkaç gün boyunca iştahsızlık, baş ağrısı, karın ağrısı ve yüksek ateş gibi sorunlar devam edecektir. Böyle şikayetleri olan hastalar mutlaka doktora başvurmalıdır. Zatürre ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalığın erken teşhis edilmesi tedavi için önemlidir. Böylelikle ölümlerin azaldığı bilinmektedir. Gerekli durumlarda hastanın yakınlarından bile örnekler alınabilir. Hatta hastanın balgamından bile örnek alınabilir.

Hastalık nasıl yayılıyor?

Bu hastalığı grip zemin hazırlamaktadır. Bu hastalık solunum yolu ile bulaşıcıdır. Öksürmek ve hapşırmak ile çok kolay yayılabilir. Başkalarının kullandığı çatal ve benzeri eşyaları kullanmak da bu hastalığın yayılmasına neden olur. Dünyada en çok görülen hastalıklardan birisidir. Ayrıca en çok ölüme sebebiyet veren hastalıklardan birisidir. Bu hastalık çocuklarda ve yaşlarda daha tehlikeli bir duruma neden olabilir.

Zatürre oluşmasını sağlayan faktörler?

  • Kronik hastalıklar
  • İleri yaş
  • Sigara kullanımı
  • Alkol kullanmak
  • Kusmalar
  • Uzun süreli ameliyatlar
  • Grip salgınları

Zatürreden korunma yolları?

Bu hastalığa sebep faktörlerden uzak durulmalıdır. Uygun şekilde tedavi yöntemi seçilmelidir. Stresten kaçınmalıdır. Dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Kalabalıklarda grip salgınlarından korunmalıdır. Hatta kalabalıkta gripten korunmak için maske dahi kullanabilirsiniz. Belirli vakitlerde grip aşısı olmanız da sizin için iyi olacaktır. Grip grip sadece bu hastalığa değil birçok hastalığa neden olabilmektedir. Grip bazen ölümcül bile olabilir. Bundan dolayı grip salgınları önlemek gerekmektedir. Aşıları bulunmaktadır. Bu grip aşıları sadece bir yıl boyunca korur. Grip aşıları her yıl eylül ekim aylarında yapılır.

Yazdığımız yazıları Reçete olarak görmeyiniz. Sadece bilgi amaçlıdır. Herhangi bir durumda size en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Doktorumuzun olay olmadı herhangi bir ilaç kullanmayın.

Sağlıklı günler dileriz. Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın