Zararlı güneş ışınlarından korunma yönetmleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıcaklıkların 40 derece seviyesinde seyretmesi ile sıcaktan bunalan insanlar kendilerini denizlere ve piknik yerlerine atıyorlar. Gün içerisinde güzel vakit geçiriyorlar ancak ihmal ettikleri birşey var; güneş ışınları..

İnsanlar dışarıda bulundukları zamanların çoğunluğunda güneş ışınlarına maruz kalırlar, yeryüzüne %50’si ulaşan güneş ışınları sayesinde dünyada sıcaklık bulunmaktadır. Güneş ışınlarının yararları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır, maruz kalınan güneş ışınları cilde zararlar vermektedir. Özellikle bayanlar bronzlaşmak için sahillerde güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmakta ve kendilerini tehlikeye atmaktadır. Solaryum’un yüksek miktarda radyasyon yayması ve vücüda zararlı olması bayanları güneşlenerek bronzlaşmaya itmiş durumda. Peki hem güneşlenip hem de güneş ışınlarının cildimize doğrudan zarar vermemesi için ne yapmamız gerekiyor? Bu ayrıntıları yazımızın devamında sizler için açıkladık.

Her insanın farklı özellikleri ve ciltleri olduğu için kumral bir bayanla esmer bir bayanın güneşten korunma yöntemleri aynı olamaz. Ancak yinede güneşte çıkacağınız zaman aşağıdaki adımları uygularsanız güneş ışınlarının cildinize zarar vermesini büyük ölçüde engelleyebilirsiniz.

  • Güneşten korunma yöntemlerinin en başında güneş kremi geliyor, güneş kremini yaklaşık 3-4 saatte bir vücudunuza sürerek güneş lekelerinden ve ışınlarından korunabilirsiniz.
  • Güneşe çıkmadan önce yüzünüzü yumuşatmak için krem kullanın.
  • Güneşe çıkmadan önce parfüm, deodorant gibi ürünleri kesinlikle kullanmayın. Güneşe çıkmadan önce bu tür ürünleri kullanırsanız yüzünüzde ve vücudunuzda yanmalar olması kaçınılmaz olur.
  • Son kullanma tarihi geçmiş koruyucu ürünleri kesinlikle kullanmayın ve alacağınız koruyucu ürünleri cildinize uygun olarak uzman bir hekimden bilgi alarak kullanın.
  • Deniz ve havuzlara girdikten sonra kesinlikle güneş kremi ve koruyucu ürünler kullanın.
  • Güneşe çıkacağınız zaman kesinlike güneş gözlüğü ve koruyucu ekipmanlar kullanmaya özen gösterin.
  • Çok güneşli havalarda siyah giymemeye özen gösterin , çünkü siyah renk güneş ışınlarını doğrudan içerisine çekmektedir.

Parfüm, sanayi gazları gibi maddelerin dikkatsizce kullanılması sonucu ozon tabakasında büyümeler meydana gelmiş ve insanlar güneşten daha az etkilenecekken atık gazlar nedeniyle
ozon tabakası büyümüş ve dolayısıyla dünyaya ozon tabakasından girecek olan güneş ışını oranı %50 olmuştur. Ancak yukarıdaki gibi gerekli tedbirleri almanız halinde güneş ışınlarından en az oranda etkilenmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın