Yamaç paraşütü nedir ve nasıl yapılır?

Yamaç paraşütü nedir?
Yamaç paraşütü özel kalkış ve iniş pisti gerektirmeyen ve tamamen rüzgar yardımı ile yapılan bir hava sporudur.

Kanat (Kanopi) nedir?
Yamaç paraşütünün kumaş kısmına Kanat ya da Kanopi adı verilir. Kanopi uçuş sırasında havayla dolan birbirinin üzerine yerleşmiş iki kumaş yüzeyden meydana gelir. 2 milimetre kalınlığındaki taşıma iplerinin bir tanesi yaklaşık 150 kilogram yük çekebilir. Bu ipler ince görünmelerine rağmen çok dayanıklı malzemelerden üretilmiştir.

Bir paraşütte 100’ün üzerinde ip bulunur. Karışıklığı önlemek için askı iplerini ve fren iplerini birbirinden ayırmak gereklidir, fosforlu yeşil renkli olanlar fren ipleridir.

Yamaç paraşütü harnes

Harnes (Kuşam) nedir?
Pilotun oturduğu sert plastikten yapılan otura Harnes ya da Kuşam adı verilir. Kask ve yedek paraşüt mutlaka bulundurulması gereken malzemelerdir.

Yamaç paraşütünde kalkış için nelere dikkat edilmelidir?
İyi bir kalkış için rüzgarın yönünü tespit etmek gerekir. Rüzgar tam karşımızdan esmelidir. Uygun eğimli bir yamaca serilen kanopi pilotun koşması ile birlikte hava ile dolmaya başlar, pilotun koşuya 3-5 metre daha devam etmesi ile paraşüt havalanır.

Havalandıktan sonra harnese oturulur ve yamaçtan aşağı süzülerek uçuşa başlanır. Pilotun sağında ve solunda bulunan kumanda halkaları kanopiyi istenilen tarafa yönlendirmeyi sağlar. Yere 25-30 metre kala komut ipleri bırakılarak rüzgar öne alınır ve inişe 1-2 metre kala fren ipleri çekilir.

Ayaklar yere değdi andan itibaren pilot koşarak hızını azaltır ve rahat bir şekilde uçuşunu tamamlamış olur.

Dünyada giderek yaygınlaşan ve hızla gelişen yamaç paraşütünü sizler için kısaca elealdık umarız sizler için faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın