Yakıt tasarrufu için ipuçları

Araçlarınızda şüphesiz ki yakıtımızın daha fazla uzun süreli dayanmasını, bu sayede uzunca sürebilmek ve bütçemizden de tasarruf etmek isteriz. Bu amaçlar doğrultusunda aracımızda çeşitli önlemler alarak yakıtı, tasarruflu bir biçimde kullanabilir, bu sayede hem de bütçemizi kontrol altına alabiliriz. Aklımızın bir köşesinde her zaman olması gereken çeşitli tasarruf ve daha çok yakıt tüketilmesine neden olan, en önemli maddelerden bir kaç tanesini sizler için sıralıyoruz. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman, gerçekten bir tasarruf yapabildiğinizi fark edebileceksiniz. O halde gelin ve tasarruf yapmanızı sağlayacak veya yakıtınızın daha çok harcanmasına sebebiyet verecek olan maddelere hep birlikte göz atalım.

Yakıt tasarrufu yapabilmek adına çeşitli maddeler değinelim:

  • Araç satın alırken, özellikle yakıt tasarrufu konusuyla ilgiliyseniz mutlaka küçük motorlu veya dizel araçları tercih etmelisiniz.
  • Dizel araçlar her zaman için daha ekonomiktir.
  • Aracınız üzerinde çeşitli ek parçalar ve aksesuarlar monte etmeyin, bu durum kesinlikle daha fazla yakıt tüketmenize sebebiyet verecektir.
  • Aracınızı sürerken, özellikle viteslere dikkat edin 1. ve 2. vitesler yüksek devire neden olduğu için aracınızın daha çok yakıt harcamasına sebebiyet verir.
  • Özellikle mümkün olduğunca, çok yoğun trafiğin olduğu yolları kullanmayın yada trafiğin çok yoğun olabileceği saatlerde trafiğe çıkmayın. Sık sık durup kalkmalar, özellikle devirleri etkileyeceğinden dolayı, daha çok yakıt harcamanıza sebebiyet verecektir.
  • Özellikle uzun yollarda, yol boyunca camların sürekli olarak açık kalması daha fazla yakıt harcanmasına sebebiyet verir.

Araçlarımızdan, en etkin bir şekilde tasarruf yapabilmek adına bu maddeler her zaman için aklımızda bulunmalıdır. Bu sayede bütçemizi fazlaca sarsan yakıta artık daha çok denge getirmiş olup, kontrol atlına alacağız. Her zaman tasarruflu olun ve bu sayede, bütçenizi en iyi bir şekilde kontrol altına almış olursunuz.

Bir cevap yazın