Yağlı güreş nedir ve kuralları nelerdir?

Yağlı güreş nedir ve kuralları nelerdir?

Yağlı güreş, güreşçilerin vücutlarına sürülen zeytinyağı sebebiyle yağlı güreş olarak adlandırılır.

Kıspet nedir ve özelikleri nelerdir?

Yağlı güreş müsabakaları er meydanı denilen çayırlık alanlarda yapılır. Güreşçilerin en temel malzemesi deriden yapılan kıspettir. Kıspetin bel kısmı hemen hemen 4 parmak genişliğinde ve kalın olur. Bu bölüme kasnak denir, kıspetin diz kapağının altına gelen bölüme şiraze denir, bunun da üzeri bir sicimle bağlanır.

Cazgır kime denir?

Yağlı güreşin en önemli özelliklerinden biri kapışmaları müzik eşliğinde ve dua ile yapılmasıdır. Cazgır adı verilen sonucu pehlivanları meydana çağırıp taktim ettikten sonra “İki yiğit çıkmış meydana, ikiside birbirinden merdane.” şeklinde hemen hemen herkesin aşina olduğu duaya başlar.

Pehlivanlar seyirciyi nasıl selamlar?

Cazgır duasını bitirdikten sonra pehlivanlar ahenkli bir şekilde ellerini ve kollarını sallayarak peşreve başlarlar. Ardından sol diz üzerine çökülerek sağ el sırasıyla yere, dizde, dudağa ve anla 3 defa değdirilir. Bu pehlivanların seyircileri selamlama şeklidir.

Yağlı güreşte kurallar nelerdir?

Sırtüstü getirmek geleneksel yağlı güreşin en temel ve en çok bilinen kuralıdır. Rakip yerdeyken sırt üstü çevrilerek veya ayaktayken sırt üstü düşürülerek tuş yapılmasına denilir. Rakibini yere oturtmaya açık düşürmek adı verilir. Rakibin sırtı yere gelmemiş olsa bile arkaya doğru ya da yan pozisyonda düşerse güreşi kaybetmiş olur.

Bir diğer önemli harekette çivi yukarı dır. Rakip ayaklarından kavranarak başının üstüne dikilir ve sırtı yere gelecek şekilde düşürülürse güreş kazanılır. Güreşçilerden biri diğerini kucaklar ayaklarını yerden keser ve bu pozisyonda en az üç adım yürürse güreşi kazanmış olur. Buna yağlı güreşte tartarak yenmek adı verilmektedir. Eğer güreşçilerden biri pes ediyorum derse güreşi kaybeder.

Yağlı güreş müsabaka süresi ne kadardır?

Yağlı güreşte müsabaka süresi genelde 30 dakikadır. Bu sürede galip gelme belli olmadığı takdirde 10 dakikalık uzatma süresi daha oynanır. Uzatma süresinde de eşitliğin bozulmaması halinde süresiz uzatmaya gidilir. İlk puanı alan güreşçi galip gelir.

“Yağlı güreş nedir ve kuralları nelerdir?” üzerine 4 yorum.

    1. Harika olmuşta olmasına ben çizgili kâğıda yazmadığım için çok zor oldu ama harika olmuş 10 üzerinden 5 yıldız

Bir cevap yazın