WhatsApp uçtan uca şifreleme nedir?

Mobil mesajlaşma yazılımları geliştikçe akla da bazı güvenlik sorunları gelebiliyor. Başta whatsapp olmak üzere birçok uygulamanın mesajlaşma özellikleri bulunmakta. Bizler ise sizler için bu yazımızda uçtan uca şifreleme nedir? Mesajlaşmada gizlilik ve güvenlik nasıl sağlanır? Gibi tüm sorularını bu makale içerisinde topladık.

Keyifli ve güvenli okumalar 🙂

Uçtan uca şifreleme nedir?

Uçtan uca şifreleme bildirgesi

Anlık mesajlaşma uygulamalarının birçoğu uygulamanın hizmetini sağlayan sunucularda depolanılıyorsa 3. taraf ile paylaşılması mümkündür. Aynı zamanda mesajlaşmanız şifrenmeden gidiyorsa veya internet sağlayıcınızın güvenliği iyi değilse yine 3. taraf olarak kötü niyetli korsanlar tarafından hacklenerek konuşmalarınız çalınabilir.

Uçtan uca şifreleme ise mesaj güvenliğinizi ciddi oranda sağlıyor. Mesajlarınız uçtan uca şifreleme sayesinde bir kilit altına alınarak 3.tarafın erişebilmesini imkânsız hale getiriyor. Bir güvenlik yazılımı olan bu sistem de, her gönderilen ve her alınan mesajın kendine özel bir güvenlik algoritması bulunuyor. Ve tüm bu şifreleme / güvenlik işlemleri whatsapp ve diğer uçtan uca şifreleme uygulamaları tarafından otomatik olarak sağlanıyor.

Uçtan uca mesajlaşmak için güvenlik kodu

Whatsapp Güvenlik

Mesajlarınızın güvenliği ve 3.kişinin mesajlarınıza erişebilmesini engellemek için bir güvenlik kodu buluyor. Bu kodu kişi bilgisine girerek bulabilirsiniz. Kod, QR kodu ve 60 haneli bir numara olarak karşınıza çıkacaktır. Bu kod sohbete özgün bir koddur.

WhatsApp sürümünüz güncel olmalıdır. Güncel olmayan telefonlarda WhatsApp uyarı yaparak güncellemenizi isteyecektir eğer otomatik güncelleme aktif değilse. Son sürümü indirerek bu özellikten faydalanabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın