Veba nedir? Belirtileri ve tedavisi

Vebanın diğer bir adıda kara ölümdür. Dünyanın en kötü hastalıkları arasında gelir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Vücuda birçok zararı dokunan hastalıklara veba denir. Hastalık bulaşıcı ve öldürücüdür. Ayrıca çok acı verici bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi için öncelikle o mikrobun tespit edilmesi gerekmektedir. Bu mikrop vücudda sinsice yayılmaktadır. Bu mikrop tespit edilemezse tedavisi mümkün olmayabilir.

Daha öncede dediğimiz gibi kara ölüm olarak bilinen hastalık önceki zamanlara kadar dayanmaktadır. İlk başlarda avrupa çıkmıştır. O zamanlar avrupanın çoğunluğunu helak etmiştir. Hatta Venedik nüfusu 140.000 iken bu hastalık sonrasında nüfus 70.000 e kadar düşmüştür. Hastalığın olduğu dönemde avrupada birçok fare ölmüştür. Ölen kişilerin farelere temasından olduğu düşünülmüştür. O zamanlarda farelere büyük bir düşmanlık başlamıştı.

Ancak araştırmalar sonrasında hastalığa fare değil meğer pire neden olmaktaymış. Meğer farelerde bu hastalıktan dolayı ölmüşlerdir. Bu nedenle farelerin ölümü hastalığın ortaya çıkmasında bir nedendir. Hastalık kendini dört şekilde göstermektedir. Veba isimle bilinen veba en yaygın olan vebadır. Hastalığa sebep olan virüs vücuda girdikten sonra 10 gün içinde kendini göstermektedir.

Veba belirtileri?

 • Yüksek ateş
 • Baş ağrısı
 • Burun kanaması
 • Kasıklarda ağrı
 • Üşüme duygusu
 • Halsizlik
 • Deri lekelenmeleri
 • Ağızdan kan gelmesi
  Lenf bezleri
 • Veba hastalığının tedavisi?

Günümüzde artık tedavisi bulunmaktadır. Hatta antibiyotiklerle tedavi edilmeye başlanmıştır. Gelişmiş ülkelerin çoğunda bu hastalık tamamen bitmiştir. Günümüzde afrika ve asya kıtalarında hala veba gözükmektedir. Hastalığa neden olan bakteri vücuda girdiği anda rahatsız etmeye hasta etmeye başlar. Hemen bir doktora başvurulmalıdır. Çevre temiz tutulmalıdır. Hasta olan kişilerle temas kaçınılmalıdır. Çoğu gelişmiş ülkede bu sorun ortadan kaldıysa da Afrika ve Asyada hala.

Bu ve bunun gibi hastalıklara yakalanmamak için hijyen gibi bazı konulara önem vermeliyiz. Yediğimiz içtiğimiz şeylere dikkat etmeliyiz. Ayrıca iyice dezenfekte etmeliyiz. Yapılan araştırmalara göre vebanın en önemli nedeni hijyendir. Çünkü veba bulaşıcı bir hastalıktır.

Yazdığımız yazıları reçete olarak görmeyiniz. Sadece bilgi amaçlıdır. Doktorunuzun onayı olmadan bir ilaç kullanmayınız. Ayrıca yapılan testler sonucu ortaya daha farklı şeyler çıkmaktadır. Herhangi bir durumda size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sağlıklı günler dileriz. Sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın