Vazelin nedir? Faydaları nelerdir?

Kozmetik ürünler arasında sıklıkla tercih edilen vazelin, birçok farklı çeşit türlülüğüne sahip olmaktadır. Sadece eczane veya çeşitli kozmetik ürün satışı yapan mağazalarda değil, aynı zaman da kişilerin evlerinde kendilerinin de yapabileceği bir kapsamı oluşturmaktadır. Konumuz dahilinde ise sizlere vazelin nedir, vazelinin faydaları nelerdir gibi merak edilenlere yönelik cevaplar sunduk.

Vazelin nedir?

Genel İngilizce adıyla “Petroleum Jelly” adıyla tanımlanan vazelin, saf ham petrol maddesinden elde edilen bir tür yağ türüdür. İlk olarak petrol madenlerinde çalışan personellerin yaralanması sonucu ve kurumakta olan ciltlerinin yumuşatılmadı üzerine kullanılmıştır. Bu durum Robert Chesebrough tarafından dikkate alınarak dünyayı değiştiren bir buluş ile günümüz kozmetik ürünlerinin vazgeçilmezi olan vazelin üretimleri başlamıştır.

Söylentilere göre Robert yaşamı boyunca her gün bir kaşık vazelin yiyerek 96 yaşına kadar hayatını sürdürmüştür. Şunu da belirtmek gerekirse, vazelinin tüketimi ciddi hastalıklara yol açabileceği gibi, öldürücü bir etkiye de sahip olmaktadır. Günümüzde kişisel bakım kapsamında kozmetik alanda cilt üzerine ürünler üretilirken, aynı zamanda bitlerden kurtulmak için ve ayakkabı bakımına kadar birçok farklı alan üzerinden kullanılabilmektedir.

Vazelinin faydaları nelerdir?

  • Cilt üzerinde olası yaralanmalar veya daha önce olmuş ve açık olan yaraların üzerine vazelin sürülerek kanama durdurulabilmektedir. Kanamayı durdurarak cildi nemli ve esnek tutarak kişiye fayda sağlamaktadır.
  • Topuk bölgelerinde oluşan çatlaklar veya aşırı kuruyan ve nasır tutan ellere sahipseniz, öncelikli olarak sıcak su ile yumuşatıp ardından vazelin sürerek bunu giderebilirsiniz.
  • Nemlendirici sayesinde duş sonrasında cildinize losyon kapsamında bakım yapabilirsiniz. Nemlendirici özelliğine sahip olması cildin rahatlamasına yardımcı olurken, aynı zaman da kuruyan dudaklar veya nezle gibi grip enfeksiyonlarından kurtulduktan sonra yara tutan bölgelere uygulanabilmektedir.
  • İnsan vücuduna faydası olduğu gibi hayvanlar üzerinde de büyük bir etkiye sahip olan vazelin, kedi veya köpeklerin patilerinde de kullanılabilmektedir.
  • Bebeklerde sıklıkla oluşan pişik durumlarında en çok kullanılan ürünlerden biri de vazelindir. Bebek bezi kullanımlarında oluşan yoğun nem ile birlikte pişik problemi annelerin en çok yaşadığı kötü durumlardan biridir. Buna yönelik bebeğin cilt sağlığı için vazelin kullanımı yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın