Varis çorabı nedir? Ne işe yarar? Neden kullanılır?

Varis Çorabı Nedir?

Varis çorabı, varisli olan hastaların ağrılarını hafifleten sıkı uzun ve dar çoraplardır. Varis çoraplarının önemli özelliği ağrı olan bölgeye sıkıştırıp baskı yaparak bacağın üst kısmını rahatlatmaktır. Bu durum hasta olan kişinin ayakta durması ve kanın yukarıdan aşağı pompalanmasını sağlamaktadır. Çorabın doğru kullanımı bacaklarda oluşan şişkinliği, ağrı ve pıhtı meydana gelen riskini azaltmaktadır. Ancak varis çorabı tedavi için değildir. Sadece varis hastalığının çoğalmasını verdiği sıkıntıları azaltmak amacıyla kullanılır.

Varis Çorabının İnsan Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Varis çorabının üretildiği malzeme bacağı sıkıca tutan bacağı baştan aşağı saran özel esnek bir malzeme kullanılmaktadır. Ayağı ve bileği sıkıca saran, baldırı ve uyluğu biraz daha gevşek saran yapıdadır. Böylece baldır kasları sıkıştırılır. Yürüme sırasında baldır sıkışır ve kanın kalbe pompalanmasını sağlar. Bu şekilde kanın ayağın alt bölgesinde kalması engellenir. Bacaklarında atardamar hastalığı olan ve şeker hastalığı olan kişilerin bu çorapları kullanması tavsiye edilmez.

Varis Çorabı Çeşitleri Nelerdir?

Birçok model ve türde varis çorapları mevcuttur. Bayanlar için ve erkekler için varis çorapları mevcuttur. En çok kullanılan türü ise orta basınçtaki diz altı çoraplarıdır. Bayanlar genelde kilotlu varis çorabı ve hamile bayanlar için ise hamile varis çoraplarıdır.

Varis Çorabı Fiyatları Nelerdir?

Marka ve modellere göre değişiklik gösterse de ülkemizde ortalama 20 ile 100 TL arasında fiyatları değişmektedir.

Varis Çorabı Hangi Durumlarda Kullanılır?

Varis çorabı çeşitli hastalıklar için kullanılır. Varis, kronik venöz yetmezlik, pasttrombotik sendrom, lenf ödem gibi rahatsızlıklarda, bacaklardaki pıhtı oluşumunun önlenmesi amacıyla kullanılır. Varis çorabı varis hastalığını yok etmez sadece şikayetlerin azalması ve daha kötüleşmesi için kullanıldığıdır.  Uzun süre ayakta kalındığında varis çorabı bacakların desteklenmesi için tercih edilebilir.

Uzun yolculuk yapılacağı zamanlarda da bacakların desteklenmesi ve bacağın rahat bir şekilde durmasını sağlar. Yatalak hastaların da ayaklarında pıhtı oluşumunu engellemek için kullanılır. Venöz yetmezlik sorunu olan kişilerin bu çorapları yaşam boyu giymesi tavsiye edilir.  Varis çorapları gündüz giyilmeli gece çıkarılmalıdır.

Bir yanıt yazın