Vajinal mantar nedenleri ve tedavisi

Vajinal Mantar Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda sıklıkla yaşanan rahatsızlıklardan biri vajinal mantardır. Çok fazla kaşıntı hissi nedeniyle büyük rahatsızlıklar oluşturan vajinal mantar, zaman içerisinde büyük şikayetleri de beraberinde getirmektedir. Bu rahatsızlık her 10 kadından en az 5inde rastlanılan bir rahatsızlıktır. Belli faktörlere dikkat edilmemesi nedeniyle ortaya çıkmakta ve belli bir süre geçmemektedir. Vajinal mantarın belirtileri, bu rahatsızlığı anlamak için önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bilinen belirtiler ise aşağıda yer almaktadır.

Vajinal Mantarın Belirtileri

Vajinal mantarın belirtileri arasında ilk sırayı kaşıntı almaktadır. Fazla kaşıntının yanında aynı zamanda koyu renkli akıntı da yer almaktadır. Beyaz ya da yeşilimsi akıntılar genellikle vajinal mantarın habercisidir. Vajinal mantar yaşayan kişilerde akıntı kötü kokulu olmaktadır. Sürekli olarak ıslak kalan özel bölge de kaşıntıyı artırmaktadır. Bu rahatsızlığın nedenleri arasında ilk sırayı yeterince temiz tutulmaması almaktadır. Vajinal bölgenin düzenli olarak temizliğinin yapılmaması ya da temizlikte aşırıya kaçılması, mantarın üremesini artırmaktadır.
Vajinal mantar oluşumunda bir diğer neden ise umumi tuvaletlerin kullanılmasıdır. Mikropların yoğun olduğu bu alanlarda mikropların vajinaya yerleşmesi sonucu mantar oluşumu gerçekleşmektedir.
İç çamaşırlarının sık sık değiştirilmemesi, sentetik iç çamaşırları kullanılması, ilişki esnasında temiz olmayan bir partner ile ilşkiye girilmesi gibi faktörler de yine vajinal mantar oluşumunda oldukça etkili faktörlerdir. Tüm bunların yanı sıra, parfümlü pedler ya da sürekli olarak günlük pedlerin kullanılması da yine vajinal mantarı tetiklemektedir.

Vajinal Mantarın Tedavisi

Vajinal mantar tedavisi uzman hekimler tarafından belirlenmektedir. Hekimler genellikle iltihabın kurutulabilmesi için antibiyotik reçete ederken, kaşıntı önleyici kremler de verebilmektedir. Aynı zamanda vajina içine konulabilecek fitiller de yine vajinal mantar tedavisinde kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.

Elbette vajinal mantara hiç yakalanmamak çok daha etkili olmaktadır. Bu nedenle de kişilerin iç çamaşırı kullanımlarına, temizliklerine ve umumi tuvalet gibi alanlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Vajina oldukça hassas bir bölge olduğundan hemen mikrop kapmakta ve bu mikroplar da çok hızlı bir şekilde üremektedir. Mantarın yanı sıra daha farklı hastalıklar da ortaya çıkabilmektedir.

Bir yanıt yazın