Uyuşturucu nedir? Ülkemizdeki uyuşturucu çeşitleri ve kesin tedavisi

Son dönemlerde özellikle genç arkadaşlarımızın düştüğü bir bataklık olan uyuşturucu konusunu ele alarak, elimizden geldiğince Uyuşturucu maddelerin zararları, ülkemizde en yaygın uyuşturucu çeşitleri ve uyuşturucu sınıfına giren eczane ilaçlarını anlatarak bilgilenmenizi sağlayacak, bu bataklık da olanlar için ise bir nevî kurtuluş niteliği taşıyacak. Makaleyi dikkatle okumanızı ve bu illetlerin hem kişinin sağlığına, hem psikolojisine, hem ailesine, hemde topluma olan zararlarını iyi idrak etmenizi ve bu yönde iştirak edip her vatandaş için gerekli önlemleri almanızı rica ediyoruz. Kezâ bu gibi durumlar hem insanlık hem toplum vazifemizdir.

Uyuşturucu nedir ?

Uyuşturucu madde kullanan biri (Temsili)

Uyuşturucu maddeler, psikoaktif maddelere verilen isimdir. Bu psikoaktif maddeler ise ; Başta beynimizi ve sinir sistemimizi bozarak, kişinin ruh halinde değişiklik, algıda değişiklik, davranış ve çözümleme problemi ve geçici bilinç kaybı ve halüsinasyon gibi etkiler bırakır. Legal olarak doktor kontrol altında reçete ile verilen ilaçlar da tedavi amaçlı önerilir fakat son zamanlarda, orta da bir hastalık bulunmaz iken, özellikle ergenlik döneminde ki gençlerimiz eğlence amaçlı kullanmaktadırlar.

Bir süre sonra eğlence için kullanılan bu maddeler bağımlılık evresine geçer ve bu kısımdan sonrası hem sağlık, hem aile, hemde toplumsal olarak ciddi anlamda zararlar oluşturabilecek bir seviyedir.

Ne Olursa Bir Kere Denemekten Olur! Deneme ! Denettirme! Deneyenlere Göz Yumma!

Tedavi amaçlı kullanılan ilaçlar

Uyuşturucu etki yaratan eczane ilaçları

Beyin içerisinde ki sinir sistemlerimiz ve nöronlarımızdan ; Serotonin reseptörleri, dopamin, nöroepinefrin, serotonin ve asetilkolin hydrocodone, kodein, metadon ve afyonritalin gibi sistemlerimizi tetikleyerek belli olan hastalığı belli bir dozda ağız yolu ile ilaç alınarak tedavi edilebilmektedir.

Bu hastalıklar genellikle ; Anksiyete bozukluğu, dikkat eksikliği, fazla düşünmeden ve/veya bir psiko travmadan kaynaklı psikolojik/ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılır. Tekrar tekrar belirtiyorum “Bu ilaçlar doktor kontrolü altında, doktorun uygun gördüğü ilaçlar ile reçete yazılarak kullanılmalıdır”. Fazlası veya hastalık dışı kullanımı direkt olarak madde bağımlılığına yol açacaktır.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan uyuşturucu maddelerden bazıları;

yaygın olarak kullanılan uyuşturucu maddeler

Esrar, eroin, metamfetamin, kokain, kubar, haşhaş, afyon, “bonzai” ve sentetik/aşırı kimyasal içeren maddeler başlıca bu şekildedir. Bu uyuşturucu maddelerin temelinde her ne kadar bitkiden elde edilerek oluşumu sağlansa da, birçoğu kimyasal maddeler ile revize edilerek piyasaya sürülmektedir.

2018 yılının analizlerine göre 70 milyon insanda uyuşturucu bağımlılığı tespit edilmiştir. Bu veriler sadece bilinenler. Bu rakamın 2 katı – 3 katı bilinmeyen, gizli bağımlılar oluşturuyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi denenecek bir şey değildir, uyuşturucu maddelerin hepsine başlamak kolay, bırakması zordur.

Bunun en güzel örneğini cebinizdeki telefonlardan daha ayrıntılı öğrenebilirsiniz. Uyuşturucu madde kullanan insanların, nasıl insanlıktan çıktıklarını, maddeden yoksun kaldıklarında nasıl gözlerinin döndüğünü, vücutlarının her yerinde şişlik, morluk, erime ve benzeri çürümelerin meydana geldiğini görebilirsiniz. Hiç bilmiyorsanız ; Amatem hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Amatem de bulunmuş veya bulunan insanların görüşlerini alabilirsiniz. Uyuşturucu = Bataklıktır.

Uyuşturucunun zararları nelerdir ? 

Temsili

Konuya başlamadan önce en temel net bilgimiz şudur ki ; “Tüm uyuşturucu çeşitleri, eninde sonunda acı ve acınası bir ölüme sebebiyet verecektir”.  

Uyuşturucu adı üstünde kullanıldığı anda sinir sistemini çökerterek, beyin algılarını ve fonksiyonlarını farklı çalıştırmaya başlar, tıpkı bozuk bir kaset gibi geri sarmaya başlar hücreler. Beyinde açılmaması gereken kapıları açarak ;

Vücut titremesi, (el,kol,bacak), bilinç kaybı, halüsinasyon, dişlerde kasılma, çene ve boğaz kısmında morarma, gözlerde aşırı kızarma, mide bulantısı, kusma, aşırı terleme, bilinç kaybından kaynaklı söylenen sözlerin anlamını yitirmesi, mantıklı cümleler kuramama, paranoya düşünceleri, ani korku, ani refleks ve şiddete meyil.  

Tüm uyuşturucu maddelerin ortak payesi böyledir değerli okurlarımız. Kişi aslında uyuşturucu madde almıyor, bildiğiniz kendini zehirliyor, ve bu zehirlenmeye keyif deyip bağımlılık haline getiriyor. Bahsi geçen zararlar madde bağımlılığı ilerledikçe şiddetini arttırıp, kendine, çevresine ve ailesine zarar verebiliyor, ruhsal anlamda çöküntüler yaşayarak intihar eşiğine gelebiliyor.

Uyuşturucudan kurtulmak – Uyuşturucu bağımlılığı tedavi yöntemleri

Uyuşturucuya Hayır!

En basit örnekten yola çıkmak istiyorum ve adım adım gideceğiniz örnekleri veriyorum, gerçekci olalım kendimizi kandırmayalım. Belki klasik bir cümle gibi gelecek ama olay tamamen gerçekten istemekle başlıyor, inanmak ile bitiyor. Başlangıçta temel ihtiyaç budur. Daha sonra yapacağınız şey, çevrenizde uyuşturucu kullanan tek bir insan kalmasın, herkes ile selamı sabahı kesin. Siz kendinize yetersiniz, yetemediğiniz noktada aileniz, ailenizin yetemediği yerde kapı gibi Devletimiz var.

Amatem

Erişkin Yataklı Alkol Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri

Amatem Binası

1983 yılında alkol ve madde bağımlıları için kurulan tedavi merkezi amatem, ilk olarak Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinin içinde kurulmuştur. Daha sonraları ise Ülkemizde birçok il’e yayılarak  alkol ve madde bağımlıları için güzide bir tedavi şubesi haline gelmiştir. Hem ruhsal yönden, hem tıbbi destek yönünden tedavi amaçlı tüm olanaklarını hastaları için sağlayan bu hastane birçok madde bağımlısını kurtararak topluma kazanmıştır.

Telkin / Hobi / Uğraş

Madde bağımlılarının hayatında olmayan 3 kelimedir bu saydıklarım. Madde bağımlılığı tedavisi için muazzam bir seçenektir bu 3 kelime aynı zamanda. İnsan hayatına farklılık kattıkça, hayatın değerini, kendi değerini ve zamanın değerini daha iyi anlayabiliyor. Bundan sebep ; Kendinizi meşgul edecek, aynı zamanda meşgul ederken sizi mutlu edecek alanlara yönlenmelisiniz. Resim kursu, enstrüman eğitimi, zevk alabileceğiniz iş ve meslek alanları, en önemlisi spor dalları, (koşu, yüzme, atletizm) gibi. Spor sayesinde vücut bu zamana kadar uyuşturucu ve alkolden aldığı mikropları sökecek, ter yolu ile atmanızı sağlayacaktır.

Din

Bu madde dini inancı olan bağımlılar için önemli bir husustur. Hiçbir din yoktur ki ; Vücudunuza, kendinize ve topluma zarar vermeyi telkinlesin. Her din için insanlık bu Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılardan üstün ve özel tutulmuştur. Bu alanda huzur bulabileceğiniz, bazı şeylerin değerini anlayabileceğiniz birçok konu bulabilirsiniz. Benim dini inancım islam. Kendi adıma ; Çıkmaz bir yola girdiğimde, kendimi çaresiz ve yalnız hissettiğimde dinimin gereği olan bazı şeyler bana öyle huzur ve umut veriyor ki. Anlatılabilecek bir durum değil yaşayabileceğiniz bir durumdur bu.

Hedefleyin / amacınız olmalı

Yukarıda bahsettiğim maddelerden sadece biri bile bir madde bağımlısı tarafından yapıldıysa, kendiniz için artık bir hedef / amaç belirleme vakti gelmiştir. Bu illetten kurtulma isteğiniz ile amaçlarınızı tek bir kaide de toplarsanız eğer size büyük oranda fayda sağlayacaktır.

Peki nasıl olmalı hedeflerimiz

Yaşayan her insanın hedefleri ve amaçları olmalı, Uyuşturucu konusunda ise hedefleriniz üç aşağı beş yukarı bellidir. Madde bağımlılığından kurtulurken, başka uyuşturucu bağımlılarına destek olabilirsiniz, bu bir amaçtır. Bir hedefiniz olur, yaşadığınız olayları, uyuşturucuya başladığınız zamanları, yaptığınız hata ve yanlışları, hayatınıza mâl olan durumları, sağlığınıza olan zararları ve son olarak kurtuluş öykünüzü yazarak bu alanda uyuşturucu madde bağımlılığını bırakmak isteyen / tedavi gören hastalara bir kitap sunmuş olursunuz. Bu hem size büyük ölçüde yardımcı olacaktır, hemde tedavi gören diğer hastalara.

Son olarak ;

Sağlıklı bir hayata adım atıyorsunuz ! Sağlıklı beslenin

Uyuşturucu kullandığınız dönemde kanınıza ve vücudunuza biriken kimyasal bileşenlerden kaynaklı mikrop birikintisi uzun bir süre kalacaktır. Buna savaş açmanın en güzel yolu, sağlıklı yemekler / gıdalar tüketmek, bol miktarda meyve tüketmek, düzenli koşu ve spor yapmak, ve son olarak abartılmayacak derecede, sülük tedavisi yahut hacamat yaptırabilirsiniz. Kanınız böylelikle sirkülasyon yaparak yenilenecek ve madde bağımlılığı tedavisi için büyük fayda sağlayacaktır.

Var ise sizin tavsiyeleriniz, ve bir öykünüz yorum kısmından bize ulaşarak paylaşabilirsiniz.

Yaşıyorsak hala umut var demektir. Umudunuzu kaybetmemeniz dileği ile. Geçmiş olsun.

Bir yanıt yazın