Üre nedir? yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

Atık maddeler sınıfında yer alan Üre hakkında sizlere detaylı bilgiler hazırladık. Konumuz dahilinde merak edilenlerden biri olan ve atık madde kapsamında yer alan Üre nedir, Üre düşüklüğü ne anlama gelir gibi sorulara yanıt olarak net cevaplar sunduk.

Üre nedir?

Vücut yapısında protein maddelerinin parçalanması neticesinde meydana gelen ve akabinde karaciğer haznesinde var olan bir tür atık maddesi olmaktadır. Böbreklere taşınan ve azot içeriğine sahip olan bu üreler, böbreklere taşınmadan evvel karaciğer üzerinden kan bölümüne karışarak seyir almaktadır. Kan yapısına girdikten sonra sürekli olarak bir işlem halinde olmasından ötürü, Üre sürekli olarak vücudumuzda işlem halinde olan bir atık madde haline sahip olmaktadır.

Parçalanacak olan proteinler meydana gelmekte olan ürenin dışarıya aktarılması halinde sorun yaşanacağından değerlerin yüksek olduğunu da söylemekte fayda olacaktır. Üre miktarının yükselmesiyle birlikte, buna zıt olarak olası bir durum yaşandığı zamanda da üre miktarı düşmektedir. Bu kapsamda iki farklı mekanizma olacağından dolayı vücutta parçalanan proteinlerde bir problemin ortaya çıkması da muhtemeldir.

“Bir insanın sağlık kapsamında ideal olması için kan yapısında 100 ml’e denk olabilmesi için 5 ve 20 MG arasında üreye sahip olması gerekmektedir.”

Üre yüksekliği ne anlama gelir?

Ürenin yüksek olması halinde kişinin hücre yapılarında “oksidatif stres” oluşumu gerçekleşmektedir. Bu durum böbreklerin tam olarak iyi çalışabilme durumunu yansıtmadığı anlamını taşımaktadır. Üre yüksekliği ile birlikte kişilerde kalp krizi başta olmak üzere, kalp yetmezliği ve bir diğer ciddi sorunlardan biri olan asteroskleroz riskinin de artabileceğini söylemekte fayda var. Üre yüksekliğine sebep olabilecek bazı etkenler aşağıdaki gibidir;

 • Eklem ağrıları
 • İdrar yapısında renk değişimi
 • Sürekli tuvalete çıkma isteği
 • Vücudun belirli bölgelerinde kramp oluşumları
 • Kaşıntılar
 • Yüksek tansiyon
 • Uyku problemleri
 • Halsizlik/yorgunluk
 • Sırt ve boyun ağrıları
 • Kemik ağrıları

Üre düşüklüğü ne anlama gelir?

Düşük seviyede olan üre değerleri ciddi bir hastalık veya benzeri oluşabilecek bir problemi kişiye yansıtmamaktadır. Üre düşüklüğü genellikle az protein değerlerine sahip besin tüketimi, aşırı derecede su tüketimi veya proteini az olan diyetlerden kaynaklı olmaktadır.

“Üre nedir? yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?” üzerine 2 yorum.

 1. iyi güzel hoş yazmışsınızda üre konusunda istediğim bilgiyi alamadım, yinede teşekkürler.

  1. Yorumunuz için teşekkür ederim, bu konuyu editörlerimize ileteceğim. Kısa bir zaman içinde “Üre nedir” konusu ile ilgili daha detaylı bir makale yazmaya çalışacağız.

   İyi günler dileriz.

Bir yanıt yazın