Ultimate frizbi nedir?

Büyükten küçüğe her yaşa hitap eden ve yeni nesil frizbi olarak da adlandırılan ultimate frizbi sporunu sizler için kısaca anlatacağız.

Ultimate frizbi kaç kişi oynanır ve saha özellikleri nedir?
Ultimate frizbi 7’şer kişiden oluşan iki takım ile çim sahada, 100 metre uzunluğunda ve 37 metre genişliğinde dikdörtgen bir alanda oynanır. Bu alanın ortasındaki 64 metrelik bölge oyunun aktif bölgesi geriye kalan kısımlar ise sayı alan olarak adlandırılır.

Frizbi

Ultimate frizbi de kullanılan diskin özellikleri nedir?
Oyunda kullanılan diske frizbi adı verilir. Frizbinin çapı 27 santim ve ağırlığı 175 gramdır.

Ultimate frizbi oyununa nasıl başlanır?
Oyunun başında takım oyuncuları kendi sayı bölgelerinde yan yana dizilirler. Bir oyuncu frizbi rakip yarı sahaya fırlatır. Oyun frizbinin düştüğü yerden başlar.

Ultimate frizbi deki genel kurallar nelerdir?
Frisby yürüyerek, koşarak ya da adım atarak taşınamaz, mutlaka havadan paslaşarak aktarılmalıdır. Hücum eden takımın amacı frizbiyi yere düşürmeden paslaşarak rakip sayı bölgesin de havada tutmaktır. Eğer Frizbi yere düşer veya rakip takım tarafından yakalanırsa hücum hakkı karşı takıma geçer, buna devir adı verilir. Aynı şekilde frizbi oyun alanı dışına çıktığında da hücum hakkı rakip takıma geçer.

Ultimate frizbiyi diğer oyunlardan ayıran en önemli özelik nedir?
Ultimate frizbi oyununun diğer oyunlardan ayıran en önemli özelliği hakemsiz oynamasıdır. Oyun ruhu adı verilen centilmenlik kuralları çerçevesinde bütün oyuncular kendilerinden sorumludur veya ihlal durumlarında ilgili oyuncular bunu anons ederler ve oyun donar. Oyuncular aralarında pozisyona kısaca tartışarak bir karara verirler. Eğer ortak karara varılamıyor sağ diz bir önceki pozisyona geri döner.

Profesyonel ultimate maçları kaç devre ve kaç dakika oynanır?
Profesyonel Ultimate maçları 20’şer dakikalık iki devre üzerinden oynanır 2 devre sonunda en fazla sayı alan takım oyunun galibi olur. Her maç sonunda takımlar birbirlerinin centilmenlik düzeyini puanlarlar. Turnuva veya lig sona erdiğinde oyun ruhu puanı en fazla olan takıma en iyi ruha sahip takım ödülü verilir. Bu ödül şampiyonluk öbüründen daha önemlidir.

Rekabet kadar centilmenliğin de önemli olduğu ultimate frizbi sporunu kısaca anlattık, umarız aradığınız soruların cevaplarını bulabilmişsinizdir.

Bir yanıt yazın