Uçuk nedir? Neden çıkar? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Uçuk Nedir?

HSV virüsünün yol açtığı su kabarcıklara ve yaralara uçuk denir.

Uçuk Neden Çıkar?

İçi su toplayarak küçük kabarcıklar şeklinde başlar.
Bazen ağız içinde olsada genelde ağız dışındadır.
Uçuk genelde hareketsiz bölgelerde meydana gelir.
Bulaşıcıdır.
Virüsler tarafından meydana gelir.

Uçuğun Belirtileri Nelerdir?

Uçuk çıkmaya başlamadan önce kendini belli eder. Karıncalanma ve kaşınma hissedilir. Bundan sonra o bölge kızarır. Kaşınmalar başlar. Ardından içi su dolu kabarcıklar oluşmaya başlar. Bu kabarcıklar konuşurken yemek yerken acı vermektedir. Zamanla çatlar ve çirkin bir yara haline gelir.

Uçuk Nasıl Bulaşır?

Uçuk açık yaranın kapanması esnasında bulaşıcı olmaktadır. Uçuğu olan bir kişinin çatalını, havlusunu vb. eşyasını kullanmak sonucu uçuk bulaşabilir. Uçuk virüsü genellikle küçükken taşınır ve bulaşır. Uçuk virüsü bir öpücükle anında yayılabilir. Zaten ki yayılma olasılığı yüksektir. Hemen bir insandan bir insana geçebilir. Çoğunlukla fark edilmezler. Ufak yaralar halinde meydana gelmeye başlarlar. Ağız içinde ve dışında olur. Kimi hassas ciltte çok ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Dikkat Uçuk Bulaşıcıdır?

Uçuğa dokunmamak gerekir. Dokunulduğu zaman eller çok iyi yıkanmalıdır. Bayanlar makyajlarını temizlerken çok dikkat etmelidirler. Kesinlikle gözlerinize el sürülmemelidir. Özellikle bebekler öpülmemelidir. Uçuklu insana ait olan bardak ve havlu gibi eşyaları başkaları kullanmamalıdır. Yerken ve içerken ki malzemeler kullanılmamalıdır. Uçuk ve yarası ile oynanmamalıdır. Yoksa uçuk bulaşmaya başlayacaktır.

Uçuk Neden Sürekli Çıkar?

Uçuk o bölgedeki sinir merkezine yerleşir. İstenmeyen bir misafirdir. Vücudun zayıf olduğu anda ortaya çıkar. Aşağıdaki nedenler çıkmasına etkendir;

  • Stres
  • Aşırı yorgunluk
  • Uykusuzluk
  • Aşırı güneş ışığı
  • UV ışınları
  • Diğer enfeksiyonlar
  • Adet dönemi
  • Hamilelik dönemi

Uçuk Kontrol Altına Alınabilir mi?

Uçuğa sebep olacak durumlardan kaçınılmalıdır. Örneğin strese bağlı oluyorsa stresten uzak durmanız gerekmektedir. Yorgunluk ve uykusuzluk ise o zamanda uykunuza dikkat etmeniz gerekir. Güneş sebep oluyorsa o zaman koruyucu kremler kullanmalısınız. Tüm alınacak önlemlere rağmen yinede uçuk çıkmaya devam edebilir. Uçuk kremi kullanmak sonucunda ya uçuk hiç çıkmayacaktır. Yada çıkarsada az zaman sürecektir.

Uçuk Nasıl Tedavi Edilebilir?

Önceden bazı ilaçlar uçuğa çok iyi gelmekteydi. Alkol uçuğun üzerindeki bakterilerin çoğalmasını engellemektedir. Ağrı kesiciler uçuktaki ağrıyı azaltacaktır. Aynı şekilde buz koymakta ağrıları azaltacaktır. Günümüzdeki uçuk kremleri daha etkili olmaktadır.

Yazdığımız yazıları reçete olarak görmeyiniz. Sadece bilgi amaçlıdır. Doktorunuza başvurmadan bilmediğiniz ilaçları kullanmayın. Herhangi bir durumda size en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

Sağlıklı günler dinleriz. Sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın