Türk keleri (Süleymancık) nedir?

Enteresan bir canlı olan Süleymancık ya da diğer adıyla “Türk keleri” dünyada “Hemidactylus Turcicus” ismi ile bilinmektedir. Zararsız bir canlı türü olan Türk keleri, zehir taşımamaktadır. Ayrıca doğasına uygun bir şekilde yaşam sürdüren Türk keleri, geceleri sivrisinek ve böceklerle beslenmektedir. Bu özellikten dolayı biyolojik silah özelliği taşımaktadır.

Süleymancık zararlı mıdır?

Türk keleri diğer ismiyle Süleymancık geniş parmaklı ve ortalama 10 santime boyundadır. Sıklıkla Ege ve Akdeniz bölgelerinde hayatını sürdürmektedir. Türk keleri görüntü olarak rahatsız eden ve korkutan bir canlı olsa da, insanlara zarar vermez. Evlerde de görülen bu canlı çoğu zaman öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Fakat zararı olmayan Türk kelerinin faydası dahi vardır. Evlere girerek böcek ve sinekleri temizlerken doğal döngüyü gerçekleştirirken yaşam alanlarını da zararlı böceklerden temizler. Ev ilaçlama yöntemleri masraflı ve zararlı olmak yerine doğal yollarla yapılan bir temizlik özelliği taşıdığından Türk keleri bu alanda yararlanılması gereken bir canlıdır.

Türk kelerinin özellikleri

Türk kelerinin gözbebekleri dikey bir biçimdedir, vücut renkleri ise sırt bölgesi açık kahverengi ve gri tonlarında olduğu bilinmektedir. Bu kısımda kuyruğuna kadar koyu renkli benekler bulunmaktadır. Vücutlarının alt kısmı kirli beyaz rengindedir. Ayak parmaklarının bulunduğu kısım ise dip olan yer dar olarak şekillenmektedir ve uç kısımlara doğru genişleme görülmektedir. Geceleri renk değiştiren Türk keleri, açık ve saydam bir renk almaktadır. Fiziksel olarak enteresan bir niteliğide herhangi bir tehlike sezdiğinde, kuyruğunu yukarıya doğru bükerek beklemesidir.

Biyolojik silah Türk Keleri

Biyolojik bir silah olarak isimlendirilen Türk keleri (Süleymancık) kapalı bir ortamda ortaya çıktığı zaman çok zor bir şekilde duyulan ince ve tiz sesler çıkarmaktadır. Türk kelerinin bu sesleri varlığını hissettiren nadir bir özelliğidir.

Türk kelerinin nesli korunmalı ve doğal hayat döngülerinin devam etmesi gerekmektedir. Kimyasal ilaçlar yerine bu doğal silahlardan yararlanmak doğru bir seçenek olacaktır.

Bir yanıt yazın