Tırnak kırılmasının nedenleri? Tırnak kırılması nasıl tedavi edilir?

Tırnaklar, estetik açıdan ellerin güzel görünmesi için oldukça önemlidir. Özellikle kadınlar, erkeklerden daha çok tırnaklarına özen göstermektedir. Manikür, oje, parlatıcı gibi farklı unsurlar ile tırnaklar çok daha bakımlı görünmektedir. Elbette bu kadar güzel bakılan tırnaklarda kırılmalar yaşanması da can sıkıcı bir durumdur. Tırnak kırılmalarının nedenleri arasında pek çok faktör barınabilmektedir. Öncelikle vitaminsizlikten kaynaklanabilecek bu kırılmalar, başka bir hastalığın da habercisi olabilmektedir. Bu nedenle kişilerin tırnaklarında yaşamış oldukları kırılmaları iyi analiz edebilmesi gerekmektedir.

Tırnaklar Neden Kırılır?

Tırnak kırılmalarının nedenleri arasında ilk sırayı dengesiz ve yetersiz beslenme almaktadır. Her gıdadan yeterince yemeyen ve sağlıksız beslenen kişilerde tırnak kırılmaları aşırı derecede meydana gelmektedir. Hatta kırılmaların yanında soyulmalar da dikkat çekmektedir. Dengesiz ve yetersiz beslenmenin yanında az su tüketimi de yine tırnak kırılmalarının nedenleri arasında yer almaktadır.

En yaygın kırılma nedenlerinin arasında ise protein bakımından az beslenmeler yer almaktadır. Kişiler yeterli protein almadıklarında keratin salgılanması durmakta ve saçlar ile tırnaklar yıpranmaya başlamaktadır. Bu nedenle de her gün düzenli olarak protein ihtiyacının karşılanması gerekmektedir.

Bir diğer faktör ise devamlı olarak oje kullanarak tırnakların hava almasını engellemektir. Hava almayan tırnaklar zaman içerisinde soyulmaya ve kırılmaya neden olmaktadır.
Tırnak Kırılmalarının Tedavisi

Tırnak kırılmalarının nedenleri arasında yer alan vitamin eksikliği ve dengesiz beslenme gibi problemlerin mutlaka ortadan kaldırılması gerekmektedir. Günlük protein ihtiyacı karşılanmalı, bol sıvı tüketilmeli ve vitamin bakımından zengin gıdalar ile beslenilmelidir.

Bir diğer faktör ise kimyasal kullanımını en aza indirgemektir. Özellikle içinde pek çok kimyasalın bulunduğu ojeler bu konuda ilk sırayı almaktadır. Oje kullanımı yapılsa bile geceleri silinerek tırnaklar dinlendirilmeli, gün içerisinde oje kullanımı sağlanmalıdır.

Bol su tüketimi tırnak sağlığı için çok önemlidir. Su tüketimi devamlı hale getirilmediği takdirde hem saç hem de tırnak kırılmalar devam edecektir. Tırnak kırılmalarının nedenleri arasında büyük yere sahip olan sıvı tüketimi artırılmalıdır. Sağlıklı bir vücuda ve tırnaklara sahip olabilmek için herkesin günde en az 2 litre su tüketmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın