Termometre nedir? Çeşitleri nelerdir?

Termometre nedir ?

Termometre bulunduğu ortamın sıcaklığını ölçen bir aletin adıdır. Farklı ortamların ve farklı cisimlerin ölçü birimlerini de ölçebilen termometrenin çeşitleri mevcuttur. Termometrelerin farklılık gösterdiği birimler ve aletler ise şöyledir ; Civalı, Etil Alkollü veya Metal Termometre / sıvılı ve katı olarak çeşitleri olabilmektedir. Tam ayrıntılı termometreler ve hangi alanda kullanıldıkları aşşağıda ayrıntılı yazmaktadır.

Termometre çeşitleri nelerdir ? Nerelerde kullanılır ?

  • Alkollü termometre
  • Civalı termometre
  • Dijital termometre
  • Gazlı termometre
  • Katı termometre
  • Azotlu Termometre
  • Metal Termometre

Alkollü termometre nedir ? Nerelerde kullanılır ?

Alkollü termometreler herkesin yaygın olarak evinde ve işyerlerinde kullandığı termometrelerdir. Bu termometreler bulunduğu ortamın sıcaklığını ölçer, ince ve uzun bir camdan oluşan aletin alt kısmı oval bir yuvarlık vardır, ve bu yuvarlığın içerisine alkol konulur ve tüm cam hava almayacak şekilde kapatılır. Alkol ortamın sıcaklığına göre genleşerek birim hareketinde bulunur ve ortamın sıcaklığını gösterir.

Civalı termometre nedir ? Nerelerde kullanılır ?

Bir diğer adıda vücut termometresi olan Civalı Termometre, vücut sıcaklığında yaygın olarak kullanılmaktadır. Dönemimize ve dijital termometrelere göre biraz ilkel kalsada kullanımı hala yaygındır.

Dijital termometre nedir ? Nerelerde kullanılır ?

En yaygın kullanılan termometrelerden biri olan Dijital Termometre, en çok tıp alanında kullanılmaktadır. İç haznesinde civa veya alkol bulunmaktadır. Ortam ile veya nesne ile teması halinde içerisindeki bileşenin maddesi enerjiye dönerek temas ettiği maddenin sıcaklığını belirtir.

Gazlı termometre nedir ? Nerelerde kullanılır ?

Çok hassas sıcaklık ölçümlerinde kullanılan Gazlı Termometre, içerisinde bulunan gazın hacmine ve basıncına dayalı olarak artış ve iniş olarak hesaplanan sıcaklık genellikle yüksek sıcaklıklar da kullanılır.

Katı termometre nedir? Nerelerde kullanılır?

Civalı, gazlı ve alkollü termometrelerin ölçemediği sıcaklıkları ölçmek için kullanılır. Genellikle bu yerler fabrika, tersane gibi yerlerin ocaklarında kullanılır. 1700 °C ‘ye öçlüm yapılabilir.

Metal termotre nedir ? Nerelerde kullanılır ?

Isı iletkenlerinden biri olan metal sıcağı hemen içerisine çekmesi ile bilinir. Çalışma prensibi, iki metal çubuğun bir ucunu sabitleyerek ısının bulunduğu ortama göre metalin bükülmesi ile anlaşılır. Net bir sonuç vermez.

Evde termometre yapımı

Genellikle fen derslerinde evde termometre ödevi verilmektedir. Youtube’dan bir fen öğretmenimiz ise evde termometre nasıl yapılır ? Yapacak kişileri yardımcı olabilecek oldukça kolay bir video ; 

 

Bir yanıt yazın