Ter bezleri, neden terleriz? Bazı terler neden kokar

Cilt, insan vücudunu koruyan sağlam (bitişik) bir hücre tabakasıdır. Ek yapılar cildin vücudu soğutmasını ve kendini iyileştirmesini sağlar. Bu önemli bezler ter bezleri ve yağ bezleridir.

Ter bezleri, neden terleriz ?

Eski zamanlarda, Mısırlılar, yaşam alanlarının iç kısmını soğutmak için kapı ve pencerelere ıslak keten bez asarlarmış. Su buharlaştıkça havadaki ısıyı düşürür ve odaları etkili bir biçimde soğurmuş. İnsan vücudu da soğutma için aynı yaklaşımı kullanır ve bunun adı terlemedir. Derinin yüzeyi ıslandığında, buharlaşma oluşur ve buharlaşma oluştuğunda ısı dağılır ve vücut sıcaklığını düşürür.

Neden bazı terler kokar ?

Ekrin ter bezleri vücudun büyük bir bölümünde bulunur ve ter olarak bilinen ve insan vücudunu soğutan sıvıyı üretir. Apokrin ter bezleri koltuk altı bölgelerinde daha fazla yoğunlukta bulunabilir ve bakteriler tarafından metabolize edildiğinde belirgin ve genellikle hoş olmayan bir koku veren farklı bir ter türü üretebilir.

Ter bezinin salgı kısmı, dermisin daha derin kısımlarında bulunur ve ter olarak bilinen tuzlu protein ve lipit bakımından zengin sıvıyı üretir. Bu sıvı uzun, sarılmış kanallardan yukarı doğru ve epidermis boyunca cildin yüzeyinde salıverilir.

Bir yanıt yazın