Tenis nedir? Nasıl oynanır?

Modern tenis nasıl doğdu?
Geçmişi 9. yüzyıla kadar dayanan tenisin bugün oynanan model şeklini alması yani modern tenisin şekillenmesi 19 yüzyıla dayanır. 1874 yılında ingiliz binbaşı Walter Clapton Wingfield oyunu patentini alması ve 1875’te İngiltere’de Marylebone Kriket Kulübü tarafından tenis kurallarının ilk şekli oluşturulup yayınlanmasıyla modern tenis doğmuş oldu.

Tenis sahasının ölçüleri

Tenis sahasının (kortunun) özellikleri nedir?
Tenis kort olarak adlandırılan ve tam ortasından 1 metre 7 santim yüksekliğinde bir file ile ikiye bölünmüş bir alanda oynanır. Genişliği 8 metre 23 santimetredir, uzunluğu ise 23 metre 77 santimetredir.

Tenis sahası çeşitleri nelerdir?
Bu kortlar zemin özelliklerine göre çeşitli tipleri ayrılırlar, bu kortlar toprak, çim, sert, sentetik ve halı sahalı kortlardır.

Tenis maçında hakem nereden yönetir?
Tenis hakemi oyunu filenin hemen yanında yerden 6 metre 90 santim yükseklikte bulunan sandalyesinden yönetir.

Tenis maçından bir görüntü

Tenis sporunda genel kurallar nedir? Nasıl oynanır?
Tenis oyunu servis denilen vuruşla başlar. Rakip hazır olmadan servis kullanılmaz. Ayrıca fileye değen ya da oyun alanının dışına düşen servisler hatalı kullanılmış sayılır. Servisin 2 kere kurallara uygun olmayan bir şekilde kullanılması durumunda rakip puan kazanmış olur.

Tenis de Ace nedir?
Doğrudan servis atışından kazanılan sayılara Ace denir.

Tenis raketi ve tenis topu

Tenis de puanlama nasıl yapılır?
Tenis puanlaması 15-30-40 olarak yapılır. İlk 2 sayı 15’er, 3. sayısı ise 10 puan değerindedir. 40 puana ulaşan oyuncu servisi oyun sayısı almak için atar. 40 puandan sonra bir sayı daha alan oyuncu galip gelir. Eğer iki oyuncu da 40 puanda ise üst üste 2 sayı alan sporcu oyunu kazanır.

Yapacağı ilk başarılı vuruş ona avantaj denilen bitirme avantajını kazandırır. Avantaj sahibi iken başarılı bir vuruş yapan sporcu oyunu kazanmış olur.

Tenis maçları kaç setten oluşur?
Erkekler arasında yapılan tenis maçlarında 5, kadınlar da ise 3 set vardır. Her bir seti kazanmış olmak için o seti oynanan oyunlardan 6 tanesini kazanmak gerekir.

Tenis oldukça uzun ve zorlu bir spordur, tenis sporunu ve kurallarını sizler için kısaca anlattık umarız aradığınız soruların cevabını bulmuşsunuzdur.

Bir yanıt yazın