Sörf (dalga sörfü) ve rüzgar sörfü nedir? Nasıl yapılır?

Sörf nedir?
Sörf uzun bir tahta yardımıyla dalgaların üzerinde ilerleyerek yapılan bir deniz sporudur.

Sörf tahtası

Sörf tahtası nasıldır?
Sörf tahtasının uzunluğu 2 ile 5 metre arasında olabilir. Üst yüzeyi sörfçünün kaymaması için pürüzlü, altıysa hızlı gidebilmesi için pürüzsüz yapıdadır.

Sörf nasıl yapılır?
Okyanus kıyılarında sörf sporu dev dalgaların üzerinden kıyıya doğru kayılarak yapılır ve dalga sörfü olarak da adlandırılır. Sörf tahtası üstünde yüzüstü yatan ya da çömelen sörfçü uygun bir dalganın yaklaştığını görünce ellerini kürek gibi kullanarak dalgaya doğru ilerler. Dalgayı yakaladığında ayağa kalkar ve dalganın üzerinde kıyıya kadar gider. Sörfçü dalga üzerindeyken ağırlığını sörf tahtasının farklı yerlerine vererek hızını ve yönünü değiştirebilir.

Rüzgar sörfü

Rüzgar sörfü nedir?
Okyanus kıyısı olmayan dev dalgaların bulunmadığı sahillerde yelken yardımı ile yapılan sörfe rüzgar sörfü adı verilir.

Rüzgar sörfü nasıl yapılır?
Rüzgar sörfünde kullanılan yelken sonra tahtasına her yöne serbestçe dönebilen esnek bir şekilde bağlıdır. Sörfçü direği ve yelkeni döndürerek, eğilerek ve tahtanın üzerine basarak sörfü yönlendirir.

Rüzgar sörfü uzaktan küçültülmüş bir yelkenli tekne gibi görünse de yelkenliler arasında dünya hız rekoru elinde bulundurmaktadır. Rüzgar sörfünde zıplanabilir, sörfçü kendi etrafında hızlı dönüşler yapabilir, ters taklalar atabilir ve bunların yanında serbest stil hareketlerde gerçekleştirebilir.

Rüzgar sörfü için rüzgarın hızı ne olmalıdır?
Rüzgar sörfü yapabilmek için saatte en az 15 kilometre hızla esen bir rüzgar olması yeterlidir, ancak sadece saatte 25 ile 45 kilometre arası hızlarda esen rüzgarlar kızaklama stilini yapmaya imkan sağlar. Kızaklama, suyla temasın en aza indiği ilerleme şeklidir. Bu sitil sayesinde sörfçü hızlı ve kolay bir şekilde mesafe kat edebilir.

Keyifli ve heyecan verici bir spor olan sörfü sizlere kısaca anlatmaya çalıştık, umarız faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın