Soğuk duşun faydaları nelerdir?

Yataktan zar zor çıkıp yarı uyanık olduğunuzu düşünün, güne başlamaya pek de hazır değilsiniz. Uyku sersemi halinde sabah rutiellerinize başlıyorsunuz. Duşa girip suyu açtığınız an hatanızı anlıyorsunuz, artık çok geç buz gibi su vucudunuza değiyor. Devamında muhtemelen çığlık atıyorsunuz ve küfrediyorsunuz.

Bu talihsiz senaryoya kaç defa yaşadınız, soğuk duş almanın fikri bile ürpertici ve güne başlamanın en güzel yolu olduğunda sayılmaz doğrusu ancak soğuk duş sağlığınız için düşündüğünüzden daha faydalı. Bu yazımızda soğuk duş almanın faydalarından bahsedeceğiz.

Soğuk duş enerjinizi arttırır ve zihninizi açar.

Soğuk bir duş kendinizi daha uyanık hisetmeniz için bir fincan sıcak kahfeden hem daha ekonomik hem daha sağlıklıdır. Soğuk su beyninizi uyarır, kalbinizin atış hızını, oksijen alımınızı ve enerjinizi arttırır.

Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Bu konuda şupeleriniz olabilir ancak, soğuk duşun rahatlatıcı bir etkisi vardır, Berlin deki Hambolt Üniversitesi ve ABD deki Montana State Üniversitesi tarafından yürütülen ortak bir çalışma, soğuk suyun glütasyonu arttırdığını ve ürik asit düzeylelerini iyleştirdiğini keşfetti. Bu ikilisi birleştiğinde daha az stresli bir hayat sunar.

Saçlarınızın parlak ve cildinizi kusursuz olmasını sağlar.

Belkide her yıl saç ve cilt bakımı için yüzlerce lira harcıyorsunuzdur. Her gün soğuk dış almanın aynı etkiyi yaratacağını öğrenmek sizi oldukça şaşırtabilir. Duş sadece cildinizdeki ölü deri hücrelerini ve saçınızdaki aşırı yağı temizlemez. Soğuk su derinizi ve kafa derinizi sıkılaştırır. Buda saçlarınızı ve cildinizi yağlandıran doğal salgıların salgılanmasını önler. Ayrıca sıkı gözenekler kirlerin cildinize girmesini engeller. Daha az kir ve yağ sağlıklı bir cilde eşittir.

Saçlarınız boyalı olsa bile daha parlaklaşacak ve kalınlaşacaktır. Sıcak suda bu durumun tam tersini yaratır, cünkü saçlarınızdaki doğal yağları giderir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Soğuk suyla yıkanmak vücudunuzun doğal savunma sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi vucudu bizi hasta eden bakteri ve virusler gibi antijenlere karşı savunur. Araştırmalar soğuk suyun bağışıklık hücreleri üretimini tetiklediğini göstermektedir. Bu etki vucudunuzun soğuk suya mağruz kaldığında ve sonrasında kendini ısıtmasıyla gerçekleşir.

Metabolik hızınız anında artar, buda bağışıklık sisteminizi harekete geçirir ve daha fazla beyaz kan hücresi üğretilir.

Kilo vermenize yardımcı olur.

İnsan vucudunda iki tip yağ vardır, beyaz ve kahverengi yağ. Beyaz yağ belinizde, kalçanızda, boynunuzda ve üst bacaklarınızda biriken ve kurtulmak istediğiniz inatçı yağlardır. Kahverengi yağ veya kahverengi yağ dokusu, kaybetmek istemeyeceğiniz yağ türüdür. Vucudunuzun sıcaklığını korumasına yardımcı olur. Ancak kahverengi yağ cocukken edindiğimiz hayali arkadaşlarımız gibi büyüdükce yok olur.

Bilim insanları kahverengi yağın aktifleştirilebileceğini ve yeniden üğretilebileceğini fark etti, düşük sıcaklıkların hücresel düzeyde kahverengi yağların etkin hale getirilebileceğini keşfettiler. Etkin hale getirildiğinde düşmanı olan beyaz yağı yakabilir. Soğuk duş almak buna yardımcı olabilir.

Depresyon ve kaygılarınızı yenmenize yardımcı olur.

Dünya sağlık örgütünün açıklamasına göre dünya çapında her yaştan 300 milyondan fazla insan depresyondan muzdarip. Bu her an başınıza gelebilecek sinsi bir katil olan kalp krizine benziyor. Soğuk duş sizi elden ayaktan düşüren ruh halinden kurtaran bir yardımcı olabilir.

Doğurganlığı arttırır.

Buna yok artık diyebilirsiniz ama San Francisco’daki California Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre sıcak banyoya ve jakuziye girmek erkeklerde kısırlığa yol açabilir. Siz ve partneriniz çocuk yapmaya çalışıyorsanız bundan uzak durmalı ve soğuk duş almaya başlamalısınız.

Çevreyi korur ve tasarruf etmenizi sağlar.

Soğuk duş almak dünya ya bıraktığınız küresel izi azaltacak, aynı zamanda sıcak sudan soğuk suya geçerek paradan da tasarruf edebilirsiniz.

Soğuk duşun bu faydalarını duydukdan sonra soğuk suya geçiş yapmaya hazırmısınız ? Sizlere kendiminde uyguladığım bir yöntemi söyleyeyim, kendinizi hemen soğuk suya alıştırmaya çalışırsanız bu çok zor olacaktır, Yıkandığınız sırada suyun derecesini azar azar kısarak vucunuzu alıştırabilirsiniz.

Belirli bir peryotla bunu uygularsanız, bir süre sonra vucunuz soğuk suya alışacak ve tamamen soğuk duşun altına girebileceksiniz.

 

 

Bir yanıt yazın