Şizofreni nedir? Çeşitleri nelerdir?

Birbirinden farklı durum, teşhis ve belirtilere sahip olan çok sayıda ruh ve sinir hastalıklarına yönelik rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bunlardan biri de Şizofreni hastalığı üzerine oluşmaktadır. Şizofreni nedir, şizofreni belirtileri nelerdir üzerine arayış içerisinde olan kişilere yönelik özel olarak araştırıp derlediğimiz detaylı bilgileri konumuz kapsamında bulabilirsiniz.

Şizofreni nedir?

Beyinsel aksamda oluşan sorunlardan kaynaklı olarak ruh ve sinir hastalıkları içerisinde yer alan Şizofreni, bazı durumlarda kişinin tehlike arz etmesine de nedenler oluşturabilecek bir kapsama bağlı olmaktadır. Şizofreni hastalığı beyinsel bir hastalık kapsamında bulunan bir kısım kimyasal olarak tanımlanan iletim süreçleri dahilinde bu süreç aksamlarının taşınması esnasında kimyasal elementlerin iletim durumunda sorun çıkarmasıyla meydana gelen bir hastalık olduğu tanımlanabilmektedir. Şizofreni hastalığında aktif ve pasif dönemler bulunmaktadır. Pasif dönemler genel olarak kişinin iyileşme sürecine bağlı olarak ilerleyen süreci arz etmektedir. Aktif dönem ise, daha çok şizofreni aksamının daha da yükselme dönemi kapsamını oluşturmaktadır.

Şizofreni çeşitleri nelerdir?  

Şizofreni hastalığına maruz kalan kişilerde birbirinden farklı olmak üzere 5 farklı çeşit türünün olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar;

Paranoid Şizofreni: Bu tür şizofreni aksamında olan hastalar, genel olarak insanların kendilerine kötü davrandıklarını ve onlara sürekli olarak ceza verdikleri kanısına kapılmaktadırlar. Genel kapsamda dış dünyadan kendilerine bakıldığı vakit oldukça sakin ve normal biriymiş gibi görünmektedirler. Fakat kendi iç dünyalarında az evvel belirttiğimiz cezalandırma ve karşı taraf kişilerin kendilerine kötü davranma gibi travmalar içerisinde olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Hebefrenik Şizofreni: Bu tür şizofreni hastalığına maruz kalan kişilerin kafası oldukça karışık olmaktadır. Hebefrenik şizofreniye maruz kalan kişilerde kara karışıklığı, davranış bozukluğu, tutarsız davranış hareketleri, çocuksu duygular ve saçma hareketler oldukça belirgin olmaktadır.

Katatonik Şizofreni: Bu tür kapsamında olan şizofreni kişilerde en öneli belirti durumu genel olarak fiziksel kapsamında oldukça farklı olmalarıdır. Katatonik kapsamında yer alan şizofreniler, daha çok hareketsiz kalan sürekli yatan ve çevresinde oluşan tüm oluşumlara karşın tepki vermeden izleyen bir tutuma sahip olmaktadırlar.

Ayrışmış Şizofreni: Hemen yukarıda belirtmiş olduğumuz saptamalardan herhangi birine sahip olmayan şizofreni hastalarına denilmektedir.

Rezidüel Şizofreni: Daha hafif semptomlara sahip olan bu türdeki şizofreni hastaları kalıntılı olarak belirtilen bir özelliğe sahip olmaktadırlar. Hafifleşmiş bir vaziyette olan bu türe ait hastalarda halüsinasyonlar başta olmak üzere benzeri semptomlar var olmaktadır.

Bir yanıt yazın