Siyah noktalardan kurtulma yöntemleri

Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Siyah nokta oluşumu yaşlı ya da genç herkeste oluşabilmektedir. Özellikle kirli bir ciltte siyah nokta oluşumu çok daha hızlı gerçekleşmektedir. Bazı kişilerde ise siyah nokta oluşumu genetik bir durumdur. Yağlanan ve düzenli olarak temizlenmeyen cilt, zaman içinde siyah noktaların oluşmasını da hızlandırmaktadır. Siyah noktalardan kurtulmanın yanı sıra, oluşmaması için önlem almak çok daha doğru bir davranış olacaktır. Ancak mutlaka siyah nokta temizleme yöntemleri de bulunmaktadır.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah noktalardan kurtulabilmek için öncelikle buhar maskesi önerilmektedir. Bir kaba kaynar suyu koyulmalı ve yüz, meydana gelen buhara tutulmalıdır. Buhar ile birlikte yüzdeki pek çok siyah nokta yumuşamakta ve yüzeye çıkmaktadır. Bir enjektör yardımı ile bu siyah noktaların çekilmesi mümkün olabilmektedir.

Siyah nokta temizleme yöntemleri arasında bir diğer husus ise siyah maske kullanımıdır. Bu maske kozmetik marketlerde ya da eczanelerde satılmaktadır. Jel halinde olan siyah maske cilde yayılmakta ve kuruması beklenmektedir. Kuruduktan sonra ciltten soyma yolu ile çıkarılan maske, yüzdeki tüm siyah noktaların maskede kalmasını sağlamaktadır.

Bir diğer etken ise peelingtir. Peeling genellikle güzellik salonlarında uygulanmaktadır ancak; evde de kolaylıkla yapılabilmektedir. Yine eczanelerden alınabilecek peeling maskeleri ile yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak da mümkün olabilmektedir.

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Engellenir?

Siyah nokta temizleme yöntemleri aramaktansa siyah noktaların oluşumunu engellemek daha doğru olacaktır. Bu nedenle öncelikle cilt temizliğinin düzenli bir şekilde yapıldığından emin olunması gerekmektedir. Sabah ve akşam cilt temizleme ürünleri ile cilt düzenli bir şekilde temizlenmelidir.

Cilt temizliği yapıldıktan sonra gözenekler açılmaktadır. Aslında gözeneklerin açılması nedeniyle siyah nokta oluşumu gerçekleşmektedir. Açılan gözeneklere kir ve yağlar dolduğunda ortaya siyah noktalar çıkmaktadır.

Siyah nokta oluşumunun engellenebilmesi için ise bu gözeneklerin sıkılaştırılması gerekmektedir. Bir tonik yardımı ile cilde uygulanacak ufak dokunuşlar gözeneklerin kapanmasına yardımcı olurken siyh nokta oluşumunu da azaltacaktır. Bahsedilen tüm bu yöntemler sayesinde siyah nokta oluşumu engellenebilmektedir. Ancak; mutlaka düzenli cilt temizliği ve tonik uygulaması her gün düzenli olarak sağlanmalıdır.

Bir yanıt yazın