Sivilce nasıl geçer? Sivilcelerden kurtulmanın yolları

Gün içinde cilt pek çok dış etkene maruz kalmaktadır. Uzun süre hava kirliliği ya da sigara dumanı gibi faktörlerden etkilenen ciltte yağlanmalar meydana gelmektedir. Bu yağlanmalar da zaman içinde mutlaka sivilceye dönüşmektedir. Sivilcelerden genellikle kadınlar şikayet etmektedir. Özellikle makyajla kapatılmaya çalışılan sivilceler hava almadığı için daha da çoğalmaktadır. Bu da istenmeyen sonuçları beraberinde getirmektedir. Sivilcelerden kurtulmanın yolları elbette mümkündür ancak; kişiler bu uygulamaları düzenli olarak sağlamalı, sivilcelerin oluşumunu engellemelidir.

Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirim?

Sivilcelerden kurtulmanın yolları arasında ilk ve en önemli faktör makyaj temizliği ve cilt temizliğinin düzenli olarak yapılmasıdır. Sivilceler yağlı ve kirli olan ciltte oluşmaktadır. Hava almayan ciltlerde de sivilce oluşumu artmaktadır. Bu nedenle sabah ve akşam olmak üzere cilt temizleme ürünleri ile cilt temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

Sivilcelerden kurtulmanın yolları arasında bir diğer faktör, cilde uyumlu olmayan ürünlerin kullanımından kaçınmaktır. Özellikle kalitesiz makyaj malzemeleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ciltte alerjik reaksiyonlar ilk olarak sivilce oluşumu ile baş göstermektedir. Bu nedenle kişiler mutlaka kendi ciltleri ile uyumlu olan ürünleri kullanmalıdır.

Sivilcelerden kurtulmanın yolları arasında bir diğer faktör ise yağlı yiyeceklerden kaçınmaktır. Yağlı yiyecekler sivilce oluşumuna neden olmakta ve tüm yüzeye yayılmaktadır. Kısa sürede yayılmayı hızlandıran yağlı yiyecekler, özellikle ergenlik döneminde kesinlikle uzak durulması gereken gıdalar arasında büyük yer tutmaktadır.

Bir diğer faktör ise strestir. Stres sivilce oluşumunu çok hızlı bir şekilde tetiklemektedir. Hal böyle olunca yayılan sivilceler çekilmez bir hal almaktadır. Stres kaynaklı faktörden uzak durulması halinde de sivilceler kendiliğinden iyileşmektedir.

Sivilcelerden tamamen kurtulmak mümkün değil gibi görünüyor ya da bu faktörler işe yaramıyor ise mutlaka kişilerin bir dermatolog ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Verilebilecek olan belli ilaçlar sayesinde sivilce oluşumundan tamamen kurtulmak mümkün olabilmektedir. Bu ilaçlar sayesinde tüm sivilceler yok edilebildiği gibi, tekrar oluşumu da engellenebilmektedir. Eczanelerde satılan ve herkesin kullanabileceği sivilce ürünleri de yine bu faktörlerden kurtulabilmek için diğer yöntemler arasında yer almaktadır. Kısa vadede çözüm bulunması mümkün olabilmektedir.

Bir yanıt yazın