Sigara nasıl bırakılır?

Sigara nasıl bırakılır ve sigara bırakmak için neler yapmalısınız?

Bu soruyu kendimize sormadan önce neden sigara kullanıyorum sorusunu sorun. Çünkü sigarayı bırakmak için bin bir çeşit gerekçe vardır. Sağlık en büyük sorundur. Sigara, Akciğer Kanserinin yanı sıra, ağız, gırtlak, böbrek, pankreas ve rahim kanserine yol açmaktadır. Sigara içenlerin kalp krizi riski içmeyenlere göre iki kat daha fazladır. Damar sertliğinin temel sebeplerinden biri de sigaradır. Bunların dışında kronik bronşit ve pek çok solunum yolu hastalığına da sebep olmaktadır. Ayrıca, bayanlar açısından daha büyük bir sorundur. Hamilelikte kullanılan sigara, erken doğum, gelişmeden doğum ve düşük yapma ihtimalini gerçek anlamda arttırır.

Sigara maddi anlamda da zarara uğratır. 2012 yılıyla beraber yapılan zamların diğer bir sebebi de insanların sigarayı bırakması için sebeplerinden biridir. Günde 1 paket sigara içen bir insanın ayda ortalama 200 TL masrafı olur. Bu da yılda 2400 TL demektir. 10 Yıl sigara içen bir insan 24000 TL harcar. Bu da günümüz şartların bir araba parası demektir.

Sigarayı bırakan insan içindeki sigara zifirini 10 yılda atar ve akciğerleri temizlenir. Bu durumda akciğer kanseri riskini azaltır. Sigarayı bırakan insan nadir hastalanır ve hastalıkların iyileşme süresi daha hızlı gerçekleşir. Tat duyusu gelişir ve yiyeceklerin tadını daha iyi alır. Aynı zamanda koku duyusu da gelişir.

Kendilerini iyi hissederler ve psikolojik olarak ölüm ve hastalık korkusu azalır.

Sigarayı bırakınca gerçekleşen tek sorun kilo almadır. Bu durum düzenli sporla önlenebilir. Akşamları yemekten yapılan koşular gerçek ölçüde kilo problemini azaltır.

Sigarayı bırakmanın en etkili yolu birden bırakmaktır. Azaltarak bırakmak insanın kendini kandırmasıdır. Çünkü düzenli olarak azaltamaz o gün ki sıkıntı ve sorunlara dayanarak daha fazla içebilir. İçici birden bırakmalıdır. Sigarayı bırakmak için kendinize özel bir gün seçin. Doğum günü, yeni yıl vesaire. Sigarayı bırakmak için en iyi zaman ramazandır. Eğer oruç tutuyorsanız günde 16 saat sigara kullanmıyorsunuz demektir. Ve bu bırakmak için en iyi zamandır.

Sigara içerek sizi örnek alan çocuklara kötü örnek olmaktasınız. Sadece kendi hayatınız için değil, onların hayatı için de bırakın. Bir kez daha düşünün. İnsanın isteyince yapamayacağı hiçbir şey yoktur

“Sigara nasıl bırakılır?” üzerine 1 yorum.

Bir yanıt yazın