Şeker hastaları bunaltıcı sıcaklarda ne yapmalı

İlacınızı ya da insülininizi düzenli kullanıyor, beslenmenize dikkat ediyor, “sıcak hava bana bir şey yapmaz” diyorsanız yanılıyorsunuz.

Diyabet hastalarının yaza özel reçete uygulamaları şart!

Gündelik yaşamda bir diyabetli hastanın uyması gereken kurallar, yaz aylarında tamamen değişebiliyor. Acıbadem Bağdat Caddesi Tıp Merkezi İç Hastalıkları ve Diyabet Uzmanı Dr. Yaser Süleymanoğlu, sıcak havaların vücudumuzda metabolik dengeleri etkilediğini, soğuk havalarda metabolizma yavaşlarken sıcak havalarda daha da hızlandığını ve kişilerin hareket potansiyelinin de arttığını belirtiyor. Üstüne üstlük kişinin bir de terlemesi sonucu ısı arttıkça enerji harcaması daha fazla oluyor. Dr. Süleymanoğlu,  vücutta denge bozulduğu için özellikle şeker dengesinde de iniş çıkışlar yaşanabildiğini belirterek, diyabet hastalarının yaz aylarında daha sık doktor kontrolünde olmaları gerektiğini söylüyor. İnsülinin dozunun yaz aylarında yeniden ayarlanması ve buzdolabında saklanması önemli.

BÖBREK YETMEZLİĞİ

Şeker hastaları “kötü şeker hastası” ve “iyi şeker hastası” olarak ikiye ayrılıyor. İyi kontrol edilen şeker hastaları sağlıklı kişiler gibi hayatını sürdürebiliyor. Diyabetin böbreğe vuran bir hastalık olduğunu, normal insanlara göre daha sık idrara çıkmak gerektirdiğini belirten Dr. Süleymanoğlu, yazın sıcağı nedeniyle zaten sıvı kaybı arttığından şeker hastalarının normal insanlara göre daha fazla sıvı kaybetmeye maruz kaldıklarını söylüyor. Dr. Süleymanoğlu, “Bu nedenle elektrolit dengesi alt üst olabiliyor ve böbrek yetmezliğine girebiliyor. Onun için şeker hastaları mutlaka bol sıvı tüketmeli, direkt güneşten uzak durmalı, aynı zamanda terleten kıyafetlerden kaçınmalı, daha çok pamuklu, açık renkli ve serin tutan giysiler giymeli” dedi. Şeker hastalarının ayakkabı seçimine de dikkat etmeleri gerekiyor. Zira parmak arası ve ucu açık terlikler diyabet hastaları için risk oluşturuyor. Hastalar mantar enfeksiyonlarına karşı hava alan çorap ve ayakkabı giymelidirler.

GİZLİ KALP RİSKİ OLUŞUYOR

Dr. Süleymanoğlu, şeker hastalarının gizli kalp riskiyle karşı karşıya olduklarını belirtirken, kalp ritimlerinin bozulabileceğini ve kalp krizi sorunu olabileceğini söyledi. Bu nedenle serin ortamda kalmalarının, önemli olduğunu belirten Dr. Süleymanoğlu, sıcak hava nedeniyle stresin de diyabet hastalarını zorlayabileceğine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın