Satürasyon dalışı nedir ?

Satürasyon dalışı, bir dalgıçnın, özel bir sualtı barınağı veya satürasyon sistemi içinde yaşayarak, 40 metrenin (130 fitin) üstündeki derinliklerde uzun bir süre geçirdiği bir dalış tipidir. Dalgıçlar barınağı günler veya haftalar boyunca kalabilirler. Bu tip dalış yaparken, dalgıçlar için gerekli olan oksijen basıncı arttırılır ve dalgıçlar bu yüksek basınç altında kalırlar. Bu sayede dalgıçlar daha uzun süreler boyunca derinliklerde kalabilirler ve daha fazla iş yapabilirler. Satürasyon dalışı genellikle petrol veya tuz gibi madenlerin çıkarılması, denizaltıların onarımı veya sualtı arkeolojik kazıları için kullanılır.

Satürasyon dalışı, vurgun veya derin denizaltı işletmeleri gibi uzun süreli, yüksek basınç altında çalışma gerektiren projeler için kullanılan bir dalış tekniğidir. Bu teknik, dalgıçların derinliklerde uzun süreler boyunca kalabilmelerini ve 50 metrenin altında sınırlı çalışma engellerini ortadan kaldırmasını sağlar. Satürasyon dalışı yaparken, dalgıçlar için gerekli olan oksijen basıncı arttırılır ve dalgıçlar bu yüksek basınç altında kalırlar. Bu sayede dalgıçlar daha uzun süreler boyunca derinliklerde kalabilirler ve daha fazla iş yapabilirler. Ancak, satürasyon dalışı yapmak için özel ekipman ve eğitim gereklidir ve dalgıçların sağlık durumları veya fiziksel yetenekleri bu tip dalışı yapmaya uygun olmayabilir.

Satürasyon dalışı nasıl gerçekleştirilir?

Satürasyon dalışı, birçok aşamadan oluşur. Aşağıda genel bir satürasyon dalışının nasıl gerçekleştirildiği hakkında bilgi verilecektir:

Ön hazırlık

Dalgıçlar, satürasyon dalışı için gerekli olan ekipmanı ve güvenliği kontrol ederler. Ayrıca, dalgıçların fiziksel ve sağlık durumları kontrol edilir ve dalgıçların eğitimleri güncel tutulur.

Sualtı barınağına giriş

Dalgıçlar, sualtı barınağına girerler ve barınağın içinde yerleşirler. Barınak içinde oksijen basıncı arttırılır ve dalgıçlar bu yüksek basınç altında kalırlar.

Dalış

Dalgıçlar, dalış için ekipmanlarını giyerler ve sualtı barınağından dalarlar. Dalgıçlar, belirlenen derinlikte belirli bir süre kalırlar.

Sualtı barınağına dönüş

Dalgıçlar, belirli bir süre sonra sualtı barınağına dönerler. Oksijen basıncı azaltılır ve dalgıçlar barınağın içinde kalırlar.

Dekompresyon

Dalgıçlar, güvenli bir şekilde yavaş yavaş yüzeye çıkabilmek için, gerekli olan dekompresyon işlemlerini gerçekleştirirler.

Yüzeye çıkış

Dalgıçlar, güvenli bir şekilde yüzeye çıkar ve ekipmanlarını çıkarırlar.

Satürasyon dalışı yapmak için özel ekipman ve eğitim gereklidir. Bu nedenle, satürasyon dalışı yapmak için dalgıçların eğitimli ve deneyimli olmaları gerekir.

Bir yanıt yazın