Sahurda ne yemeliyiz, sahurda tüketilecek gıdalar

Ramazan ayında gün içerisinde dinç ve dinamik olabilmek için en önemli parça sahurdur. Sahurda tüketeceğimiz yiyecek ve içecekler sayesinde sağlıklı ve açlık sorunu olmadan oruç tutabiliriz. Peki gün içerisinde dinamik olabilmek için sahurda ne yemeliyiz?

Oruç tutanlar için şüphesiz en önemli noktalardan birisi sahurdur. Sahurda tüketeceğimiz yiyecekler sayesinde oruç tutarken sosyal hayattan kopmayarak verimli bir gün geçirebiliriz. Sahurda hafif ve tok tutan yiyecekleri tercih etmeliyiz. Daha çok kahvaltı ürünlerine yönelerek hem vücudumuza gıda depolayabilir hem de gün içerisinde daha aktif rol alabilirsiniz.

Sahurda tüketeceğimiz süt,yoğurt,yumurta,peynir,bal gibi kahvaltılık ve sağlıklı yiyecekler ile vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu kahvaltılık besinlerin yanında domates,sala

Sahur yemeğinin sonunda yiyeceğiniz 1 salkım üzüm, 2-3 dilim kavun,karpuz ve şeftali gibi yaz meyveleri ilede vücudunuza besin depolayabilirsiniz. Sahurda tüketeceğimiz gıdaların yanı sıra sahurda yeteri kadar su tüketmeniz gereklidir. Sahurda tüketeceğiniz 2-3 bardak suyun yanı sıra meyve suları ve maden sularından da su ihtiyacınızı karşıyalabilirsiniz. Sahurda tüketmemeniz gereken yiyeceklere gelecek olursak , Sahurda kesinlikle ağır ve çok yağlı yiyecekleri yemekten kaçınmalıyız. Bunun yanı sıra kızartmalardan da uzak durmanız gerekiyor.

Çaya düşkün olan insanlarında sahurda bu düşkünlüklerini kenara bırakmaları gerekiyor. Çayın vücutta sıvı kaybı sağlaması nedeniyle gün içerisinde susuzluk çekmemek için sahurda çay içmekten kaçınmalısınız.

Son olarak sahurda çok tuz ve şeker kullanmaktan kaçınmalısınız , Eğer sahurda fazla tuzlu besinler tüketirseniz gün içerisinde sıvı kaybı yaşayacak ve susuzluk sorunu yaşayacaksınız.

Sahurda yiyeceğiniz hafif , yağsız yiyecekler ve su içeren meyveler ile oruç tutarken yaşadığınız sorunlar artık geride kalacak.

Bir yanıt yazın