Saçkıran nedir? Nedenleri ve tedavisi nedir?

Saçkıran nedir?

Saç derisinde veya vücudun herhangi bir bölgelerinde meydana gelen kıl kaybı sonucudur. Saçkıran olduğunuzda saç derisinde dökülmeler meydana gelir. Hastalık sadece bir yerde görülebildiği gibi tüm vücudun herhangi bir yerinde de görülebilir. Saçkıran en çok çocuk ve gençlerde görülmektedir. Genelde 20 yaşın altında olan kişilerde görülmektedir. Saçkıran genelde genetik olarak görülür. Saçkırana mantar neden olur. Bulaşıcı bir hastalıktır. Saçkıran olan kişinin tarağını vb. eşyasını kullanmak sizede bulaşmasını sağlar.

Saçkıran hastalığı nedenleri?

Saçkıran hastalığının nedeni tam olarak bilinmesede genelde stresten dolayı bu rahatsızlığın olduğu düşünülmektedir. Saçkıran olan kişilerde kansızlık gibi sorunlarda görülür. Saçkıran bağışıklık sisteminden kaynaklanır. Ailenizde saçkıran varsa sizdede olma olasılığı yüksektir. En baştada dediğimiz gibi bir yönden genetik bir rahatsızlıktır.

Saçkıran hastalığının tedavisi?

Hastalığın tam olarak bir çözümü yoktur. Hastalığın bazen kendiliğinden iyileştiği görülmüştür. Saç bulunmayan bölgeye ilaç enjekte edilerek kıl çıkması sağlanabilir. Eğer saçlar çıkmaya başlarsa başka tedavilerde uygulanabilir. Bu rahatsızlıkta tedavi için çok farklı yöntemler vardır. Bazı kişilerde losyonlar sayesinde saç çıkması sağlanır. Bu amaçla hazırlanan ilaçlar bulunmaktadır. Alerjiye neden olan tedavilerde uygulanabilir. Fakat böyle uygulamalar kişiler için sakıncalı olabilmektedir. Ayrıca saçkıran için ışık tedaviside uygulanabilir. Fakat bu ışık tedavisininde yan etkisi olabilmektedir.

Saçkıran için öneriler?

Bir miktar çirişi sıkın. Çıkan öz suyu saçkıran olan bölgenize sürün iyice. Bu uygulama rahatsız olan bölgeye iyi gelecektir. Aynı şekilde taze kızıl ağaç yaprağınıda sıkarak çıkan öz suyu bölgeye sürebilirsiniz. Bu yöntemde rahatsız olan bölgeye iyi gelecektir. 1 adet soğanıda sıkarak ve zeytinyağı ile karıştırarak çıkan öz suyu rahatsız olan bölgeye sürün. Bu yöntemi birçok kişi bilir. Faydalı olduğu görülmüştür. Saçkıran olan bölgeyi sarımsak ile tahriş ederek aynı şekilde bu bölgenin iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Haftada bir kez yapıcağınız bir yöntemle göreceksiniz ki saçkıranınız iyileşmeye başlayacak. Belirli bir süre sonra tamamen iyileşecektir.

Yazdığımız yazıları reçete olarak görmeyiniz. Sadece bilgi amaçlıdır. Herhangi bir durum yada şikayetinizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Doktorunuzun onayı olmadan bilmediğiniz ilaç veya merhem gibi şeyleri kullanmayınız. Sonra daha büyük bir cilt sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda mutlaka hekimle beraber ilerleyiniz.

Sağlıklı günler dileriz. Sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın