Saç uzatma yöntemleri

Bay ve Bayan için de geçerli olan saç uzatma yöntemleri ile ilk aydan itibaren saçlarınızın hızlı bir şekilde uzadığına şahit olacaksınız. Tek yapmanız gereken bu makalemizde sizlere verdiğimiz bilgileri düzenli bir şekilde uymak ve bu disiplini sürekli hale getirmek. İşte en özel saç uzatma yöntemleri.

Saç uzaması

Yumurta Yemek

Beslenmeniz de protein C ve E vitamini yer vermek oldukça önemli. Örneğin Protein bakımından zengin yumurta, aynı zamanda saç dökülmelerine karşı kullanılan Biotin yer almakta. Kan akışını düzenleyen E vitamini daha sağlıklı saç kökleri demektir. Daha sağlıklı saç kökleri ise daha hızlı uzayan saçlar sağlar. C vitamini ise vücutta kollajen salgılayarak sağlıklı bir cildin ve saçların güvencesidir.

Saç Uzatmak için Özel Tarif

Saç uzatmak için özel tarif

Bir kase içerisine zeytinyağını koyun, daha sonra mikrodalgaya en düşük ısıda olmak üzere 2 dakika bekletin, çok aşırı sıcak olmamasına ve uzun süre tutmamaya dikkat edin. Mikrodalgadan çıkardığınız kase içerisinde zeytinyağını saç derinize masaj yaparak uygulayın. Saçlarınız da yaklaşık olarak 5 dakika bekletin ve saçlarınızı öne atıp ayak uçlarınıza bakın. Böylece kan beyninize çıkıp saçların uzamasını daha da hızlandırmış olursunuz. Ardından saçlarınızı bir boneyle sarıp 3 dakika kadar daha bekleyin ve ardından şampuan ile iyice temizleyin. Haftada iki kere uygulayacağınız  hızlı saç uzatan maske sayesinde haftada en az 3 santime kadar saçlarınızı uzatabileceksiniz.

Düzleştirici Kullanmayın

Saçınızın hızlı bir şekilde uzamasını istiyorsanız düzleştirici ve saç maşalarından mümkün olduğunca uzaklaşmanız gerekir. Aksi takdirde saç kökleriniz ve saç uçlarınız ısı dolayısıyla yanacak ve saçlarınızı uzamayacaktır. Saçınızı yıkarken ilk olarak sıcak daha sonra soğuk su ile yıkayıp kafa derisine bir nevi şok yöntemi uygulayın. Böylelikle kan dolaşımınız hızlanacak saçlarınız kısa süre içerisinde uzayacaktır.

Yumurta Akı

Yumurta Akı

Saçlarınızı uzatmanız için diğer doğal yöntemimiz ve hepimizin evinde olan şey yumurta. Yumurta kokmaz mı dediğinizi duyar gibiyiz. Ama merak etmeyin yumurtanın kokusu saçınızda kalmayacaktır, yumurta akınızı saçınıza güzelce sürdükten sonra streç filmle sardığınız saçlarınızı birkaç saat bu şekilde bekletin daha sonra saçlarınızı yıkayın. Bu yöntem sayesinde hem saçlarınız daha hızlı uzayacak hem de 10 kat daha güçlü saçlara sahip olacaksınız.

Saçları Taramak

Bunu genellikle hepiniz az da olsa yapmaktasınız. Peki ama saç taramanın saç uzamasına ne gibi bir katkısı olabilir diye düşünmenizde normal. Ama arkada çalışan fonksiyonlar saçlarınızın uzamasına oldukça katkı sağlıyor. Şöyle ki; Saçlarınızı taradığınız da uçtan dibe bir gerilme oluyor. Uçta ki saçlarınız saç köklerinizi tetikliyor, aşşağı çekerek uzamasına katkı sağlıyor. Eliniz ile saçınızı aşağıya doğru çekmeyin yalnız. Belli bir orantı da çekmeyeceğiniz için sadece zarar verirsiniz.

Sarımsak ve Zeytinyağı Kürü

Sarımsak ve Zeytinyağı Kürü

Saçları özellikle açıcı işlemlerinde yanıp yıprandıktan sonra geç uzayan müşterilerim için tavsiye ettiğim bir diğer kür ise sarımsak ve zeytinyağı kürüdür. Sarımsak içeriğindeki vitaminler ile saçlarınızın uzamasını sağlar ve zeytinyağı ise Pigment yani saç köklerinizin rahatlamasını / yumuşamasını sağlayarak vitaminlerin o bölgede daha çok iş yapmasını sağlar. Öncelik le sarımsağın kokmasını engellemek için ; 10 adet sarımsağı 1 fincan sütün içerisinde kaynatıyoruz ve süt sarımsağın kokusunu alıyor. Ardından yumuşayan sarımsaklarımızı döverek eziyoruz ve 1 su bardağı zeytinyağı ile karıştırarak 1 saat kadar dinlenmeye alıyoruz. Ardından dinlenen kürümüzü saç diplerimize masaj yaparak uyguluyoruz.

Bepanthen Ampul

Bepanthen ampül

Vakti ile bir müşterim saç dökülmesi ve hızlı saç uzaması için doktora gitmişti doktor ise bepanthen ampul kullanmasını tavsiye etmişti. Daha sonraları ise İstanbul’a kesim eğitimi için gittiğim de diğer kuaför arkadaşlar konuşurken denk gelmiştim bepanthen’in saç uzatma muhabbetine. Sağlam bir araştırma yaptım ve gerçekten de bepanthen ampul ciddi anlamda saç dökülmesini durdurup, saçın uzamasını sağlıyordu. Saç köklerinin (Pigment) dökülmesinin ve geç uzamasının en büyük nedenlerinden biri B vitamini eksikliğinden kaynaklıdır. Bepanthen ampul ise bu B vitaminini saç kökleriniz için destekleyerek dökülmeyi durduruyor ve saçınızın daha hızlı uzamasını sağlıyor. Kullanımı ise ;

  • 1 paket bepanthen ampul
  • 1 bardak zeytinyağı veya tatlı badem yağı
  • 1 adet ince uçlu tarak

1 bardak zeytinyağının içerisine paketin içerisinde ki 5 adet bepanthen ampul’u kırarak içine döküyoruz ve 1 gün ısı ve ışık görmeyen bir yerde bekletiyoruz. Vitaminin zeytinyağı ile özdeşleşmesi için. 1 gün sonra baş diplerinize masaj yaparak eşit miktarda yayıyorsunuz ve ince uçlu tarak ile 30 dakika kadar hiç durmadan yavaş ve nazikçe baş diplerinizi tarıyorsunuz. Bu işlemi hafta 1 gün yapmanız idealdir. İlk aydan itibaren gözle görülür sonuçlar alacaksınız.

Saç Diplerinize Masaj Yapın

Bir bölgede yeteri kadar kan akışı yoksa hücrelerimiz o bölgede daha yavaş ve daha performanssız çalışır. Eğer ki saçlarınız dökülüyor veya geç uzuyorsa yapmanız gereken aklınıza geldikçe saç diplerinize masaj yapmaktır. Nazikçe yapacağınız masaj saç diplerinizi güçlendirerek yoğun bir kan akışı sağlayacaktır.

Saç serumu

Saçlarınızı nemli tutarak ciddi oranda uzatabilirsiniz. Bunun yolu aktarlardan veya kuaför malzemeleri satan yerlerden argan yağı, tatlı badem yağı veya saf sızma zeytinyağını saçlarınıza uygulamaktan geçiyor. Saç köklerinize 2 parmak kala yağı uygulayın ve 1 saat kadar bekleyin daha sonra durulayın. Bu işlem ile saçlarınızı nemli tutarak kırılmasını önleyecek ve yapısını güçlendirmiş olacaksınız. Dolayısı ile saçlarınızda hızlı uzayacaktır.

Sebze Kürü

Sebze kürü

Saçlarınızı sebzelerin vitamini ile uzatacak ve dökülmeye engel olacak gerekli olan sebzeler;

  • Patates
  • Havuç
  • Sarımsak
  • Soğan

Bu 4 sebzenin de saç uzaması için gerekli vitaminleri oldukça yüksek derecede. İlk aydan farkına göreceğiniz bu kür ile saçlarınızın dökülmesi duracak ve hızlıca uzamaya başlayacak. Sebzeleri rendeledikten sonra blender’dan geçirerek suyunu çıkartın ve saçınızı bu su ile yıkayın. Başınızda 15 dakika beklesin sonra yıkayın. Bu işlemi hafta da 2 gün, saçlarınızı yıkamadan önce uygulayabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın