Saç nasıl daha hızlı uzar?

Saçlarımız en büyük aksesuarımız

Saçlarımız Allah’ın, insan’lara verdiği en güzel ve doğal süstür. Ama belli bir yaştan sonra çoğu kişi sağlıksız beslenme, alkol, sigara, düzensiz uyku sters ve daha birçok sebepten dolayı, özellikle erkeklerin saçlarında dökülme olur. Bu kelliğe de dönüşebilir. Kadınlar ise genelde gebelik, doğum sonrası vitamin eksikliği, sürekli olarak saç rengini değiştirme, şampuan değiştirme, fön, maşa, vs. nedeni ile saçları dökülür. Saçın doğal yapısını güçlendiren vitaminleri, günlük olarak kullandığımız gıda takviyeleri ile çok kolay koruyabiliriz. Saçlarımızı korumak ve güçlendirmek için yememiz gereken gıdalar ve vitaminleri kısaca sıralayalım.

B12: Süt, yumurta, peynir, balık, sığır eti, karaciğer ve soyada bulunur.(Özellikle bayanların saç dökülmelerini önlemekte oldukça etkili bir vitamindir.B12 eksikliğinde saç dökülmesi veya saç renginin değişmesi oldukça sık rastlanan problemlerden sadece birkaçıdır.)

E Vitamini: Kabak, ıspanak, lahana, marul ve yeşil sebzelerde, zeytinyağı, fındık yağı, balık, ceviz, tonbalığı, domates ve patateste fazlası ile bulunur.(E Vitamini eksikliğinde, saçlarda nem kaybı oluşur ve canlılığını kaybeder. Saç dökülmesi, kuruluk, cansızlık ve saç derisi sağlığını kaybeder.) B2:Süt, peynir, badem, yürek, karaciğer, böbrek, bezelye, kuru fasulye, mantar ve soya fasulyesinde bol miktarda bulunur.(B2 Eksikliğinde, saç derisinde oksijen kaybından dolayı dökülme ve kepeklenme oluşur.) Saçlarımızın sağlıklı olması ve uzaması için, öncelikle dengeli beslenme düzenli ve sakin bir hayat gereklidir. TANRI’NIN bize verdiği en güzel aksesuarların başında gelen saçlarımıza çok iyi bakmamız gereklidir. Saçlarımıza kimyasallarla bakım yapmak yerine, doğal ürünlerle de rahatlıkla daha sağlıklı ve ucuz bakım yapabiliriz. Zeytinyağı, sarımsak, jojoba yağı, argan yağı, susam yağı, hint yağı, fındık yağı, buğday ve çörekotu yağı ile de saçlarımıza çok güzel bakım yapılabilir.

Doğal bakım, sağlıklı beslenme ve düzenli bir hayatla sağlıklı ve hızla uzayan kırılmayan saçlara sahip oluruz. Uzun ve sağlıklı saçlar için sağlık bakanlığından onay almamış ürünleri kesinlikle kullanmayalım. Satın almayalım cebimize ve saçımıza zarar vermeyelim. Unutmayalım, insanlar bazı şeylerin değerini kaybettikten sonra daha iyi anlarlar. Saçlarımızın kıymetini kaybetmeden iyi bilelim, ileride keşkelerimiz hiçbir zaman olmasın.

Bir yanıt yazın