Saç ekimi nedir? Nasıl yapılır?

Son dönemlerde saçların dökülmesine ve kelliğe karşı yapılan birçok araştırma ve çalışma üst düzeyde gelişmiş durumda. Saç ekiminde oluşabilecek komplikasyonlardan, saç ekimi nedir ? saç ekimi nasıl yapılır ? Kimler saç ektirebilir ? Saç ekiminin zararları varmı gibi akılda ki tüm soru işaretlerini bu yazımızda kaldırıyoruz.

Keyifli okumalar….

Saç Ekimi Nedir ?

Saç ekimi — Öncesi ve Sonrası

Saç ekimi kişinin saç kaybından dolayı oluşan kellikleri kapatmak adına yapılan bir çalışmadır. Bu çalışmanın birden fazla türü ve tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Saç kökleri (Pigment) tek tek ince bir çalışma ile yeni saçlar ekilir ve kişi tekrardan doğal saç görünümüne kavuşur. Ekilen saçlar nakil için vücudun kelliği için direnç gösterdiği noktalardan, örnek olarak ; Bacak, kol, ense arkası gibi bölgelerden tane tane alınarak köklere entegre edilir.

Saç Ekiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç Ekimi

Saç ekiminde dikkat edilmesi gereken tek nokta doğru doktoru bulmaktır. Ekimi yapılacak olan saçlar yanlış nakil işlemlerinde saçın kırılmasına, uzadığında çıkış noktalarının eğri olması ve çabuk dökülmesine sebebiyet verebiliyor. Doğru uzman ile yapılabilecek işlemler ise hem daha sağlıklı hemde sonuç odaklı olacaktır. Saç ektireceğiniz uzmanın bol referanslı olmasına ve mümkünse ektirenler ile konuşup memnuniyet durumlarını sormanız da fayda var.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi öncesi hizalama çizimi

Saç ekimi oldukça acısız ve ağrısız bir işlemdir. Özellikle ense kısmından saç kökü alınarak saçın olmadığı yere bu alınan kökler yerleştirilir. En çok enseden alınmasının nedeni ense kısmının DHT (dihidro testosteron) karşı duyarsız olmalarıdır.

4 ile 8 saat arasında süren bu işlemlerde lokal anestezi uygulandığı için yapım sırasında herhangi bir acı ve ağrı hissetmezseniz. Daha sonrasından rahatsız etmeyecek derecede ağrılar olabilir. Saç kökleri ekim gerçekleşmeden önce 2 çeşit açılmaktadır. Özellikle dikkat etmeniz gereken nokta ise budur. Dik açılan saçlar çim adamın saçı gibi dikine uzar ve doğal bir görünüm elde edilmez. Yatay bir şekilde açılırsa kökler daha doğal duracaktır. Uzadıktan sonra rahatlıkla taramasını yapıp saçın şekli verilir.

Şu an piyasa da bilinen en yaygın 3 saç ekim çeşidi mevcuttur. Bunlar ;

  1. Fue Tekniği
  2. DHI/Choi Pen
  3. Traşsız Saç Ekimi

Daha ayrıntılı bilgiyi plastik cerrahlarından almak daha mantıklı olacaktır. Kişiden kişiye reaksiyon gösterebilecek durumlar ile karşılabilirsiniz. Ağızdan dolma laflara ve söylentilere inanılıp işlem yaptırılacak bir konu olmadığı için bu tür durumları bilir kişi ile yani cerrah ile konuşarak kafanızda ki tüm soruları aydınlatabilirsiniz.

Saç ekimi ile alakalı benzer haberler için yazılarımızı takip etmeyi unutmayınız. Sitemize abone olarak ücretsiz bildirim alabilir ve diğer tüm sağlık ve güzellik alanında ki bilgilere, bildirim yoluyla erişebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın