Saç bakımı için öneriler

Yıpranmış saçlara son, yıpranmış saçlarınızı canlandırmak için bir birinden önemli öneriler sizlerle.

* Şampuanın etkisini ve genel saç temizliğini artırmak için, fırçalarını sık sık sabun ve sıcak suyla temizlemeyi unutmayın. Hatta saçlarını yıkamadan önce, saçını kir ve tozdan arındırmak için fırçalayabilirsiniz. Böylelikle kullandığın şampuan daha etkili olur.

Şampuandan sonra saç kremi kullanıyorsanız, saç derisine temas etmeden sadece saç uçlarında kremi uygulamak çok önemli.

* Saçlarında kuruluk sorunu yaşıyorsanız, nemlendirici bir şampuan ve krem kullanmayı ihmal etmeyin. Yıkadıktan sonra ise, saçlarının suyunu havluyla alıp silikon bazlı parlaklık verici serum kullanabilirsiniz.

* Saçlarınız boyalı ya da permalıysa, bakım maskeleri senin için ideal; Saçına nem veren bu bakım maskeleri ile, kuruluk ve yıpranma sorunu da ortadan kalkabilir.

* Saç derisinin asit seviyesi, cildimizdekinden daha fazladır. Saç tellerinin kurumasını istemiyorsanız, saçlarını sabunla yıkamamaya özen gösterin.

* Saçlarınız düz bir yapıya sahipse, diğer saç tiplerine göre daha çabuk yağlanır. Bunun önüne geçmek için, şampuanın yanı sıra haftada bir yağ birikimini önleyici jel kullanabilirsiniz.

* Kepeğin önüne geçmek için, sarımsak ve kekik kullanabilir, hatta bunların doğal tabletlerini de içebilirsiniz. Kepekten korunmak için bal kullanmak da iyi bir çözüm. Bunun için çeyrek bardak sıcak suda 1 kaşık balı erittikten sonra parmaklarınla saç diplerine masaj yaparak bu karışımı saçlarına yedirebilirsiniz.

* Saçların kuruyken hacimli görünmesini sağlamak, için, saçlarını, öne doğru eğilerek taramak iyi bir çözüm. Böylelikle daha havalı bir görünüm elde edebilirsiniz.

* Saçın esas maddesi, keratin’dir. Saçlarını beslemek, aynı zamanda sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız, doğru ve dengeli bir beslenme planı yapmalısınız.

* Kıvırcık saçlar, kuru oldukları için genellikle cansız ve sönük görünür. Bu nedenle en doğru hareket, şampuan uygulamasından sonra yapılacak bir bakımdır. Sirkeli suyla durulama yaparak saça canlılığı yeniden kazandırılabilir. Bunun dışında şekillendirme ürünleri de kırıkları düzelterek saça canlılık kazandırır.

* Saç derinde kuruluk ve kaşınma hissediyorsanız, işte sana küçük bir ipucu: Elma sirkesi ile yıkadığınız saçlar, kaşıntının kesilmesine ve kuruluğun azalmasına yardımcı olur.

* Saçını fazla taramamaya özen göster. Sadece gerektiğinde şekil vermek için tarayabilirsiniz. Kaliteli bir tarak ya da fırça kullanmayı da ihmal etmeyin; keskin metal ya da plastik uçlar, saç uçlarının kırılmasına neden olur.

* İnce telli saçların en büyük sorunu, düğüm olmaları, kolay karışmasıdır. Bunun için saç kremini biraz su ile karıştırıp saç uçlarına sürmen ve suyu alınmış saçlarını iyice kurumadan taramanız yeterli olacaktır.

* Saçlarınıza hacim kazandırmak istiyorsanız, bir püskürtücü yardımıyla nemlendirip yuvarlak hareketlerle saç diplerine masaj yapabilirsiniz. Daha sonra şekillendirici bir köpük kullanarak, saçınızı kurutma makinesi ile kurutmalısınız.

* Kepek, çoğumuzun korkulu rüyası: Beslenmenin kepek üzerinde büyük etkisi var. Kepeğin oluşmasına imkan sağlayacak yararsız karbonhidrat ve yağ asitlerine karşı bol bol B vitamini tüketmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın