Roller (Pilot) kalem nedir? Roller kalem ve tükenmez kalem farkları nelerdir?

Mürekkebin yoğun olması ve canlı renklerde olması alınan notun, yazının vurgusunu artırmaktadır. İmzanın atılması için vurgusu daha belli olan kalemler tercih edilmektedir. Bundan dolayıda mürekkebe bağlı farklılaşan kalem türleri mevcuttur. Pilot kalem olarakta isimlendirilen roller kalem, tükenmez kalemlerden bu yönüyle ayrılmaktadır. Her iki kalem çeşitleri birbirine benzese de mürekkep özellikleri bakımından ayrılmaktadır.

Roller (Pilot) kalem nedir?

Roller kalem, dolma kalemin akışkanlığını ve yumuşak yazım tarzını, tükenmez kalemin tutuş şeklini ve uzun kullanım ömrünü birleştiren bir kalem çeşidi olmaktadır. En çok tercih edilen mürekkepli kalem çeşitleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte yazı stilinizi belirlemeye yardımcı olmaktadır.

Roller (Pilot) kalem ve tükenmez kalem arasındaki farklar nelerdir?

Roller kalemle tükenmez kalem arasındaki büyük farklardan biri mürekkeplerden başlamaktadır. Her iki kalemde aynı tür mekanizmayı kullanmaktadır. Tükenmez kalemde bulunan kalem ucundaki bilye roller kalemde de kullanılmaktadır. Bilyenin hemen üstünde ise bir rezervuar vardır ve rezervuardan topa mürekkep bulaşmaktadır. Yazı yazıldığında ise mürekkeplenen top, kağıdın üzerinde izler bırakmaktadır.

Mürekkepli kalemler arasındaki fark, rezervuarda bulunan mürekkep olmaktadır. Roller kalemler, tükenmez kalemlerden daha fazla kağıda (yaklaşık üç katı kadar) mürekkep bırakmaktadır. Bu nedenle roller kalem ile yazılan yazılar daha vurgulu ve canlı görünmektedir.

Roller kalemlerde su bazlı mürekkepler kullanılmaktadır. Bundan dolayı roller kalemin ucu tükenmez kalemlere göre daha geç zamanda kuruduğundan dolayı kapaklarının mutlaka kapatılması gerekmektedir.

Tükenmez kalemlerin kalın yağ bazlı mürekkepleri bulunduğundan kurumaya daha az eğilimi olmaktadır. Yağ bazlı mürekkepler ise kalın ve yapışkan olmaktadır.Tükenmez kalemlerin mürekkebi kurumaya daha az eğilimli olduğu için yazı ucu bir döndürme ya da basma mekanizmasıyla ortaya çıkar.

Roller (Pilot) kalem nasıl doldurulur?

Roller kalem yani pilot kalemin arka kısmında, mürekkebinin değişebileceği bir kartuş vardır. Kartuş bittiği zaman ise yenisi ile değiştirilmektedir.

Bir yanıt yazın