Ritmik Jimnastik nedir?

Ritmik jimnastik kadınlara ait olimpik branştır. Bireysel ya da takım halinde yarışan sporcular müzik eşliğinde gösterilerini sergilerler. Platform olarak da adlandırılan döşeli alan jimnastik yer hareketlerin de kullanılan alana benzer. Fakat daha geniştir, jimnastikçiler alanın tamamını kullanmak zorundadırlar.

Jimnastik hareketleri ile dansın uyumlu bir bileşimi olan bu branşta vücut ve alet hareketleri olmak üzere iki temel teknik kullanılmaktadır.

Ritmik Jimnastik vücut hareketleri nelerdir?
Vücut hareketleri atlama, sıçrama, denge, tek ayak üstünde dönüşler ve esneme hareketleri dir.

Ritmik Jimnastik aletli hareketler nelerdir?
Aleti hareketlerde ise ip, çember, top, labot ve kurdele olmak üzere 5 ayrı alet kullanılmaktadır. Olimpiyat müsabakalarında her yıl bu aletlerden 4’ü ile yarışmaktadır.

Ritmik Jimnastik aletli hareketler – Top

İp dinamiklik gerektiren bir alettir. Sporcular iple atlamalar, 8’ler, çevirmeler, rotasyon hareketleri, küçük ve büyük atış çeşitleri yaparlar.

Çember daha çok esneklik ve teknik beceri gerektiren bir jimnastik aletidir. Sporcular çemberle vücutta ve yerde çeşitli yuvarlamalar, rotasyonla hareketler ve atışlar sergilerler.

Top gösterilerinde sporcu topunun vücudun üzerinde yuvarlanması, sektirilmesi ve yumuşak ritimli hareketlerden denerler.

Labut iki parça halinde bir jimnastik aletidir. Sporcu labutları devamlı hareket halinde tutmalıdır. Daireler, vuruşlar, çeşitli asimetrik hareketler, tek ve çift labut atış teknikleri bulunmaktadır.

Kurdele güç ve koordinasyon gerektiren bir jimnastik aletidir. Kurdele teknikleri spiraller, zikzaklar, daireler, yüksek atışlar ve bumeraklar şeklinde sayılabilir.

Ritmik Jimnastik ne kadar sürede yapılmalıdır?
Yarışmacılar müzik eşliğinde 60 ile 90 saniye süresi içerisinde hareketlerine tamamlamalı ve müsabaka kategorisinde yer alan tüm vücut hareketlerini zorunlu olarak yapmalıdırlar.

Hakemler hem gösteri kompozisyonunu hem de sporcunun gösteri icra etmedi ki başarısını değerlendirirler. Esnekliğin ön planda olduğu Ritmik Jimnastik spronu sizler için kısaca ele aldık, umarız faydalı omuştur.

Bir yanıt yazın