Rahatlatıcı banyo kürleri

Sıklıkla karşılaşılan stres, yorgunluk, halsizlik, cilt kuruluğu gibi sorunların önüne yapacağınız rahatlatan banyo kürleri ile geçebileceğinizi biliyor musunuz?

Vücudu rahatlatan banyo kürleri

Uzmanlar, şehir yaşamının da etkisiyle birçok insanda görülen halsizlik, yorgunluk ve stres gibi sık karşılaşılan sorunlar için üç doğal banyo kürü önerisinde bulunuyor.

Banyonuz, sadece size özel bir SPA merkezine dönüşebilecek her türlü donanıma sahip aslında. Özellikle de içinde büyük bir küvet varsa. Bu da iki metrekarelik “sağlık ve güzellik” merkezine sahip olmanız demek! Neden mi? Çünkü vücudunuz sıcak suyla temas ettiğinde kaslarınız kendiliğinden gevşiyor, bunun sonucunda da gerginliğiniz ortadan kalkıyor.
Rahatlamak için banyo kürü

Aroma yağları, burnumuzun içindeki koku reseptörleri aracılığıyla sinir sistemine ulaşarak şu mesajı veriyor: Sakin ol! Onlar, ruhsal durumumuz üzerinde güçlü bir etkiye sahip. Dolayısıyla rahatlamak için banyo yaparken sandal ağacı, lavanta, gül, bergamot ve yasemin yağlarından faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.

Ekstra önerimiz: Banyo yaparken, dalga ve kuş seslerinin kayıtlı olduğu bir müzik dinleyerek rahatlayabilirsiniz.
Enerjik olmak için banyo kürü

Yorucu geçen bir gecenin ardından güne enerjik başlamak için küvetinize ikişer damla tatlı portakal, bergamot ve greyfurt yağını ilave etmenizi öneriyoruz.

Ekstra önerimiz: ‘Mudra’ yani şifaya ulaşmak amacıyla el parmaklarının kullanılarak yapıldığı hareketler de, adeta birer enerji kaynağı. Banyo yaparken iki elinizin başparmak, yüzük parmağı ve serçe parmağının uçlarını üst üste yerleştirip, diğer parmaklarınızı gergin bırakın. Birkaç saniye bekledikten sonra parmaklarınızı başlangıç pozisyonuna getirin.

İpeksi bir cilt için banyo kürü

Bir avuç deniz tuzunu küvete dökün. Bir fincan arı sütünü, bir litre sıcak sütün içinde seyreltin. Bir tatlı kaşığı zeytinyağı eklediğiniz bu karışımı da boşaltın.

Deniz tuzu, ölü derinin atılmasına yardımcı olurken, süt de cildi temizleyip, nemini korumasına yardımcı oluyor.

Ciltte mucize yaratan bir başka besin ise bal. Hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırıyor. Küvete 500 ml sütle birlikte bir fincan bal eklerseniz, mükemmel bir cilde kavuşabilirsiniz.

Ekstra önerimiz: Nem maskesini banyo yaparken yüzünüze uygularsanız daha etkili sonuç alabilirsiniz. Çünkü ısı gözenekleri açarak etken maddelerin cilt tarafından kolaylıkla emilmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın