Ragbi nedir, nasıl oynanır ve kuralları

Ragbi nedir ve nasıl doğmuştur?

Ragbi 1823 yılında İngiltere’nin Ragbi şehrinde aynı isimli okulda doğan bir spordur. Bu okulun öğrencisi Willam Webb Ellis futbol oynarken topu eline alıp sayı yapması ve ardından diğer öğrencilerin de bu oyun şeklini benimsemesi ile ragbinin ilk temelleri atılmıştır.

Ragbi nasıl bir sahada oynanır?

Kısa sürede popüler hale gelen ragbi de artan kulüp sayısı nedeniyle Ragbi Birliği kurulur ve günümüzde ragbi sporu halen bu kurallara göre oynanmaktadır. Ragbi sahasının genişliği en fazla 70 metre, kare çizgiler arası mesafe en fazla 100 metredir. Kale çizgilerinin gerisinde en az 10, en fazla 22 metrelik sayı alanı bulunmaktadır. Görünüşü H harfine benzeyen kalelerin genişliği 5,60 metredir yerden 3 metre yükseklikte yatay bir direkle birbirine bağlanan yan direklerinin uzunluğu ise en az 3,40 metre olmalıdır.

Ragbi oyun kuralları ve ragbi terimleri nelerdir?

Bir ragbi takımı 15 oyuncudan oluşur. Oyun orta çizgi üzerinden yapılan vuruşla başlar. Oyuncular topu elleri ve ayakları ile paslaşarak rakip takımın kale çizgisine doğru ilerlemeye çalışırlar. Ragbide elle ileri pas verilmez, topu ileriye doğru sadece ayağınla atabilirsin.

Geri pas verme kuralının ihlali veya topun yere düşüp ilerlemesi halinde ofsayt kararı verir ve scrum adı verilen kenetlenme durumu gerçekleşir. Scrum da iki takımın forvet oyuncuları birbirine kenetlenir ve ortaya atılan topu kapmaya çalışırlar.

Ragbi de topla ilerleyen rakibi beline sarılarak durdurmak ya da rakibin üstüne çullanmak belirli kurallar dahilinde serbesttir. Bir oyuncu elinde topla rakip kale sahasına ulaşır ve topu zemine dokundurmayı başarırsa buna try adı verilir ve 5 sayı değerindedir.

Try yapan takıma kaleye ayakla sayı vuruşu yapma hakkı verilir. Bu vuruş sonucu top kale direkleri arasından geçerse iki sayı daha kazandırır. Oyun sırasında top yere çarptıktan hemen sonra ayakla vurularak atılan gole ise drop gol adı verilir ve 3 sayı değerindedir.

Bir ragbi maçı 40 dakikalık 2 devre üzerinden oynanır. 2 devre sonunda rakibinden daha fazla sayı yapan taraf maçın galibi olur. Güç ve çeviklik kadar cesaretin de önemli olduğu ragbi sporunu kısaca ele aldık, umarım sizler için bilgilendirici olmuştur.

Bir yanıt yazın