Progesteron hormonu nedir, ne işe yarar?

Çeşitli hastalıklarda olabildiği gibi, normal yaşam durumlarında da çok sayıda farklı hormon  yapıları bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Progesteron hormonu birçok farklı görev yapısına sahip olmaktadır. Konumuz dahilinde ise sizlere Progesteron hormonu nedir, Progesteron hormonu ne işe yarar gibi önemli bilgileri en ince detaylarıyla inceleyerek hazırladık.

Progesteron (P4) Hormonu Nedir?

Progesteron hormonu genel olarak endojen yapısına sahip bir steroid, aynı zaman da pogestojen içerikli bir seks hormonu olmaktadır. Diğer adı P4 olarak da anılan Progesteron hormonu, genel olarak hamile kadınlarda daha yoğun bir işlevsellik sağlar. Adet döngüsü başta olmak üzere gebelik dönemi ve embriyo gelişiminde olan bir sürecin ana rolünü üstlenmektedir.  Bir steroid hormon yapı grubu içerisinde olan ve vücudun temel progestojen yapısını oluşturan etki durumunu sağlamaktadır. Progesteron hormonu kadınlarda üreme sisteminin daha yapısal bir halde salgılanmasını sağlarken, aynı zamanda rahmin iç bölgesinde yer alan katman halini de en iyi şekilde düzenlemek için görev görmektedir. Plasenta, böbrek üstü bezleri ve yumurtalık bölgeleri bu hormonun oluşmasını sağlamaktadır.

Progesteron Hormonu Ne İşe Yarar?

Böbrek üstü bezleri, yumurtalık ve plasenta tarafından üretilen Progesteron hormonu, vücudun birçok bölgesinde bulunan fonksiyonların daha stabil çalışmasını ve aynı zamanda sorunlu bölgelerin düzenlenmesini sağlayan önemli bir yapıya sahip olmaktadır. Fonksiyonlar arasında en önemli durum ise, kişinin hamilelik dönemleri veya yumurtlama döneminde vücudu tamamen kontrol ederek stabil bir işlevsellik ile yönetilmesini sağlaması üzerinedir. Progesteron hormonu görevleri içerisinde nelerin olduğu ve ne işe yaradığını hemen aşağıda maddeler halinde sizler için derledik.

  • Kadınlarda ergenlik dönemine erişen kişinin meme gelişiminde düzgün ve sağlıklı bir şekilde dengelenerek tamamlanmasını sağlamaktadır.
  • Rahim bölgesine döllenmekte olan yumurtanın daha başarılı bir şekilde yerleşmesini sağlamaktadır.
  • Kişi de vücut yapısına bağlı olarak hamile kalmasında ve ek olarak hamileliğe hazır bir hale gelmesini de sağlayabilmektedir.
  • Cinsel arzular üzerinde üstün bir rol oynayan Progesteron hormonu aynı zamanda aylık olarak regl döngüsünün düzenli bir şekilde işlem görmesini sağlamaktadır.
  • Her ay düzenli olarak yumurtlamadan hemen sonra döllenmiş olan yumurtanın tutunabilmesi için Progesteron hormonu iç rahim bölgesi katmanının kalınlaştırılmasında kolaylık sağlayarak yardımcı olmaktadır.

Bir yanıt yazın