Polen alerjisi nedir? belirtileri nelerdir?

Öncelikli olarak polen alerjisinin ne demek olduğunu öğrenmeden evvel, polen etkeninin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekmektedir. Konumuz dahilinde ise sizlere polen alerjisi nedir, ek olarak polen alerjisinin belirtileri nelerdir bunlara değindik.

Polen nedir?

İnsan üzerinde ilk alerjik etken yaratan bir etken olarak bilinen polenler, genel olarak bitkilerin üreme hücresi haznesinde yer almaktadır. Polenler yılın belirli dönemlerine yönelik olarak bulundukları bitkiler üzerinden rüzgarın etkisine kapılarak ayrılıp atmosfere karışmaktadır. Hatta yapılan incelemeler neticesinde rüzgara kapılan ve 500 kilometre yol kat eden polenlerin var olduğu gerçeği bulunmaktadır. Bu denli uzaklara ulaşım sağlayan polenler, bitkilerin çoğalmasını sağladığı gibi aynı zaman da havaya bulaşarak yoğun bir protein yaymaktadırlar. Yabani otlar başta olmak üzere çayırlık alanlarda, tahıl ve ağaçlara kadar çok sayıda polen etrafa yayılmaktadır.

Polen alerjisinin nedenleri nelerdir?

Polen alerjisinin neden olduğu faktörlere yönelik olarak öncelikli olarak alerjik tipin ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Belli başlı durumların yer aldığı bu kapsamda, özellikle de son zamanlarda oluşan küresel ısınmanın da etkisinin üzerinde olduğunu belirmekte fayda var. Küresel ısınma ile birlikte havada uçuşan polenlerin daha yüksek bir artış gösterdiği saptanmıştır. Bunun apaçık sebebi ise rutubetin ve nemin olduğu hava koşullarına yönelik yerlerde polenlerin az, daha sıcak ve kuru havaya sahip kapsamlarda polenler artmaktadır.

Polen alerjisi belirtileri nelerdir?

Mevsimden kaynaklı olarak polen alerjisinin en belirgin hallederinden biri de yoğun olarak başlayan burun akıntısıdır. Nöbet geçirme kapsamında hapşırma durumu da kritik bir aksamı oluşturmaktadır. Bununla birlikte burunda tıkanıklık ve yanma, göz altlarında morarma, sıklıkla öksürme, gözlerde aşırı sulanma durumu, damak ve boğaz kısımlarında kaşıntı ve son olarak baş ağrıları gibi birçok farklı belirtilerin olduğunu söylemekte fayda var. Polen alerjisinin kişi de var olup olmadığını kesin saptamak adına öncelikli olarak alanında uzman bir doktora görünmek şart. Akabinde doktor tarafından yapılacak olan alerji testlerine bağlı olarak sonuçları öğrenebilmek mümkün olmaktadır. İğne testi ile birlikte sonucun çıkmasında ev tozu, küf mantar, hayvanlar veya polene bağlı olarak oluşan hangi alerjik durum var ise ortaya çıkmaktadır.  

Bir yanıt yazın