Plaj futbolu nedir ve nasıl oynanır?

Plaj futbolu kum sahada ve çıplak ayakla oynanan bir takım sporudur.

Plaj futbolu sahasının boyutu ne kadardır?
Plaj futbolu boyu 35 ve 37 metre, eni 26 ile 28 metre arasında değişen ölçülerde dikdörtgen bir sahada oynanır.

Plaj futbolu sahası

Oyun alanında sınır çizgileri kalınlığı en az 8 santimetre en fazla 10 santimetre olan mavi renkte bantlar kullanılarak belirlenir. Sahanın kısa kenarlarından içe doğru 9’ar metre uzaklıkta taç çizgilerinin hemen yanına 4 sarı bayrak yerleştirilmiştir.

Plaj futbolunda penaltı noktası neresidir?
Karşılıklı iki bayrak arasındaki hayali çizgi ile kale çizgileri arasında kalan kısım ceza alan olarak adlandırılır. Penaltı noktası ise bu hayali çizginin tam ortasındadır.

Plaj futbolu topu

Plaj futbolu topunun özellikleri nelerdir?
Özel olarak üretilen plaj futbolu topunun çapı 70 santimetre ağırlığı ise 400-440 gram arasında değişmektedir.

Plaj futbolu kaç kişiyle oynanır?
Takımlar kaleci de dahil olmak üzere toplam 5’er oyuncu ile mücadele ederler.

Plaj futbolu nasıl oynanır ve kuralları nelerdir?
Karşılaşma hakemin işaretiyle birlikte sahanın ortasına yapılan santra ile başlar. Oyuncular ellerini ve kollarını kullanmadan paslaşarak rakip kaleye ilerlemeye çalışırlar.

Karşılaşma sırasında kaleciye geri pas bir defa olmak üzere serbesttir. Eğer top rakibe değmeden ikinci kez geri pas verilirse rakip takım orta sahadan direk vuruş hakkı kazanır.

Plaj futbolunda sarı ve kırmızı kart cezaları nasıl verilir?
Plaj futbolundaki kural ihlallerinde de klasik futbolda olduğu gibi sarı ve kırmızı kart uygulaması vardır. Sarı kart gören oyuncu iki dakikalığına oyunu terk eder ve takım bu sürede 4 kişi ile mücadele eder. Kırmızı kart cezası alan oyuncu oyunu terk eder, cezalandırılan oyuncunun takımı 2 dakika süreyle sahada 4 kişi mücadele eder. 2 dakika sonunda cezalandırılmış oyuncunun yerine değişiklik yapılabilir.

Plaj futbolu kaç dakika sürer ve kaç devre oynanır?
Bir plaj futbolu maçı 12’şer dakikalık 3 devre üzerinden oynanır. En fazla sayıyı kazanan takım maçın galibi olur. Beraberlik durumunda ise 3’er dakikalık uzatma devresi oynanır. Eşitlik uzatma devresinde de bozulmazsa penaltı atışlarına gidilir.

Yaz aylarının oldukça rağbet gören aktivitelerinden plaj futbolunu sizler için kısaca anlattık, umarız faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın