Pinterest nedir? Nasıl kullanılır?

Pinterest 2010 yılında görsel üzerine kurulan sosyal ağ platformudur. Bu platformun neredeyse %70’ni kadınlar oluşturmaktadırlar. Her konudan her çeşit resmin bulunduğu bu dev platform instagram ve facebook mantığından daha uzaktır. Bu platformda sadece resimler paylaşılmaktadır. Resimlerin buradaki ismi (Pin)’dir. Her kullanıcı kendisine önce (Pano), yani kategori oluşturur. Pinleyeceği resimleri kategorisine göre panosunu kaydederek kayıt altında tutar ve isteğine göre diğer kullanıcılar ile de paylaşabilir/gizleyebir.

Pin nedir? Nasıl pinlenir?

Örnek resim pinleme görseli

Yukarıda da bahsettiğim gibi Pin, görsel/resimdir. Beğendiğiniz bir fotoğraf veya paylaşım yapacağınız bir resim bu platformda pin adıyla geçer. Beğendiğiniz resimleri pinleyerek kayıt altında tutarsınız. Örnekte birden fazla pano görecekseniz ve bu panolara nasıl resim pinlenir (kayıt edilir) onu göreceksiniz.

Pinterest nasıl kullanılır?

Başlıca en çok beğenilen ve en çok takip edilen pano ve pin konulara aşşağı yukarı bellidir bu platformda. Ben yaklaşık 4 yıl önce kullanmaya başladığımda o dönem bende başlayan ayakkabı ve bahçecilik konularına çok bakmış, fikir edinmiş ve pinlemiştim. Kadınlar ise en çok yemek tarifleri, elbise ve ayakkabı modelleri, çiçekler ve hayvanlar gibi ön plana çıkan pinleri takip ediyor. Ve emin olun bir görsel hakkında fikir edinmek istiyorsanız muhakkak Pinterest’den bakmalısınız. Hem görsel fikrinizi genişletmiş olacaksınız, hem kaliteli resimler ile karşılacaksınız hemde tüm bu saydıklarımı kendinize göre kişiselleştirip kayıt altına alabileceksiniz.

Pinterest arşivi

Kesinlikle benimde içinde bulunduğum bir girişimdir. İlgi alanlarınızı listeleyerek pinleri kontrol edebilir ve panolarınıza itina ile kayıt edebilir ve o muhteşem resim arşivinizi bu platformdan rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Pinterest analytics nedir?

Pinterest analytics menüsü

Yanılmıyorsam son 3-4 yıldır Pinterest ailesine katılan bir özellik olan analytics ile pinlediğiniz görsellerin tüm istatistiklerine profil-sol üst köşeden ulaşabiliyorsunuz. Analytics de pin ve panolarınızı kimler takip etmiş, var ise buradan web sitenize kaç kişi gitmiş ve kaç kişi resimlerinizi takip etmiş gibi daha birçok özelliği buradan ayrıntılı bir şekilde görebiliyorsunuz.

 

Bir yanıt yazın