Paypal nedir? Paypal neden ülkemizde kapandı

İnternet üzerinden güvenli alışveriş dönemini açan şirketlerden biri olan paypal, Türkiye’deki çalışmalarını durdursa da hala merak konusu olan bazı unsurları barındırıyor. Paypal nedir? Paypal kart nasıl alınabilir? Yurtdışı alışverişi için neler yapılabilir? Paypal neden Türkiye ayağını devre dışı bıraktı? Gibi merak edilen, bankacılık ile alakalı tüm bilgiler sizinle..

Yazar keyifli okumalar diliyor.

Paypal nedir?

Paypal Logo

Paypal ile ister kredi kartı kullanarak isterseniz kullanmayarak internet üzerinden ödeme alabilir veya ödeme yapabilirsiniz. Haziran 1998 yılında kurulan Paypal, kurucu üyelerden aralarında Elon Musk’nda bulunduğu ABD merkezli bir internet Bankacılığıdır.

Paypal Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde hususi bölge çalışması yaparak belirtilen ülkelerde sorunsuz çalışır. Yine adı geçen ülkelerde insanların Paypal kart kullanımı ortalama %50’nin üzerindedir.

Tüm para birimlerine açık olan bu sistemde kendi döviz kurları üzerinden değişimi yaparak para transferi / vb. İşlemleri yapmanız için size ek kolaylık sağlar. Kullananların çoğu ise Paypal’ı yurtdışı alışverişi ve para transferleri için kullanıyor.

Paypal Türkiye şubesine elveda dedi

O dönem benimde üzüldüğüm ve garipsediğim bir girişimdi. Aslında girişim mi denilmeli çıkış mı denilmeli bilemedim. 30 Mayıs 2016 tarihinde resmi internet sitesinde yayımlanan bildiri ile PayPal’ın  Türkiye’deki faaliyetlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan lisans alamadığı gerekçesi ile durdurduğunu açıkladı. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bunu bilemeyiz.

 

Bir yanıt yazın