Parkinson nedir? Nedenleri ve tedavisi

Parkinson hastalığı, dopamin üretimi eksikliği veya bu temel MSS nörotransmitterinin anlaşılamamasından kaynaklanmaktadır. Genellikle 50 yaşın üstündeki erişkinlerde ortaya çıkan hastalığın belirtileri; titreme, sertlik ve yürüme programları gibi motor disfonksiyon ile başlar. Bu erken belirtiler hastlaığın ilerlemesi ile sonunda bunama gibi bilişsel ve sosyal güçlüklere neden olur.

Hastalığı önleme ve semptomların yönetimi konusunda pek çok bilimsel araştırma yapılmaktadır ancak henüz Parkinson hastalığının tedavisi yoktur. Bir çok çalışma, antioksidanlar (C vitamini gibi) ile Parkinson hastalığının önlenmesi arasında bağlantılar olduğu kaydedilmiş ancak bir çözüme kavuşulamamıştır.

Dopamin üretiminde bir düşüş gösteren hastalar için, nörotransmitterin daha uzun bir aktif ömre sahip olmasını sağlayan ilaçlar semptomları azaltmada etkilidir. Genel olarak, dopamin sinapslara salındığında, monoamin oksidaz (MAO) adı verilen bir enzim dopamini parçalamaktadır. MAO inhibitörleri enzimin etkiliğini düşürür, dopamin aktif ömrünü uzatır ve daha büyük doz dopamin varlığını kopya eder.

Bir yanıt yazın