Parazitlerin yaşlanmayı önleyici bir faydası var mıdır?

Yapılan incelemelerde, vücudumuzda eser miktarda zararsız bir şekilde yaşayan kurt parazitleri olmaması durumunda, yaşlanmayla alakalı olan iltihaplanmaya neden olacağını ileri süren ve sayılarında zamanla artış gözlenen bulgular inceleniyor. Bu olgu, tedbirli bir şekilde denetim edildiği takdirde; iyileştirici kurt tedavilerinin yaşlanmayı önleyeceğini ve kalp hastalıkları ve demans gibi rahatsızlıklara karşı savunma sağlayacağı olasılığını ortaya çıkarmıştır.

İnceleme ve bu çalışmanın yazarı College London Üniversitesi Sağlıklı Yaşlanma Enstitüsü’nde öğrenci olan Bruce Zhang’dır. Bruce Zhang’a göre gelişmiş ülkelerde görülen ortakçı mikroplara ve bağırsak kurtlarına yakalanma seviyesinde gözlenen azalış, alerjik ve otoimmün iltihabi hastalıkların (Bağışıklık sisteminin sehven vücudun normal olan dokularına hücum ettiği bir durumdur.) artmasına bağlı bir durum olduğunu saptamıştır. Bir sonraki ihtimal ise mikropların ve kurtların kaybı, iltihabi yaşlanma biçiminde bilinen ve yaşlılıkla alakalı olan steril iltihap artışı olmasıdır.

İltihabi yaşlılık, yaşamın sonraki zamanlarında hususi rahatsızlıklara katkı yapan bir unsur olduğu düşünülmektedir. Bu rahatsızlıklar içinde kalp rahatsızlıkları, demans, kanser, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kemik erimesi, yaşın ilerlemesiyle oluşan göz rahatsızlıkları ve son yıllarda yaşanan SARS-Cov-2 (COVİD-19) gibi hızlı bulaşan enfeksiyonlarda rastlanan şiddetli bulgulara rastlanmıştır.

Öne çıkarılan diğer kuramlardan bir diğeri de, bağırsak mikrobiyomunun (bağırsak florası) iltihabi yaşlılığa neden olabileceğidir. Ancak şu ana kadar, makrobiyomu yani makroorganizmaların ekosistemini oluşturan organizmaların rolü çok fazla dikkate alınmamıştır. Bunlardan bazıları şunlardır: karaciğer kelebekleri, şerit kurtlar ve yuvarlak kurtlar.

Kurtlar, canlılara evrimsel dönemimiz süresince bulaşmış ve bunun doğrultusunda, bağışıklık sistemimizi yönlendirerek etkisi altında bırakmıştır. Bunun sonucunda ise insanlarda, kurtların varlığına yönelik çeşitli seviyelerde evrimleşmeye devam etmiştir ve etmektedir.

Bir cevap yazın