Panelvan ve minivan nedir? Arasındaki farklar nelerdir?

Ticari araç modelleri içinde yer alanlardan biride  minivan ve panelvan araçlar olmaktadır. Minivan ve panelvan araçlar birbirine benzediğinden dolayı tasarım özellikleriyle birbirine karıştırılmaktadır. Bu iki araç çeşidini birbirinden ayıran tasarım özellikleri bulunmaktadır. Bu makalemizde “Panelvan ve minivan araç nedir ve birbirinden ayıran farkları nelerdir?” sorularının cevaplarına yer vereceğiz.

Minivan araç nedir?

Minivan araç, ticari ve binek araç olarak kullanılmaktadır ve çok amaçlı araç olarak bilinmektedir. Yolcu ve yük taşımak için kullanılan minivan araçlar, hatchback ve station wagon model araçlardan daha yüksek olmaktadır. Ön ve arka yolcu koltukları gibi minivan araçların bagaj kısmında oldukça geniş bir alanı mevcuttur. 

Ticari ve şahsi kullanıma uygun bir biçimde tasarlanan minivan araç modellerinde farklı otomobil markalarının araç modelleri bulunmaktadır. 

Panelvan araç nedir?

Panelvan araçlar, ticari kullanım için tercih edilmektedir. Sürücü ve ön yolcu koltuğu haricinde panelvan araçlarda başka koltuk bulunmamaktadır. Panelvan araç modellerinin kasalarının uzunlukları 3 ile 5 metre arasında farklılık göstermektedir. Panelvan araçların arka bölümü ise kapalı boş bir kasa olarak üreticilere sunulmaktadır. 

Nakliye şirketleri, kargo dağıtıcıları ve diğer işletmelerin öncelik tanıdığı bu araçlar, kullanım ihtiyacına göre çeşitli nitelikler sunmaktadır. Panelvan araçlar, havanın olumsuzluklarından etkilenmeyen güvenli bir şekilde eşya ve yük taşımaya uygun olmaktadır ve farklı markalardan üretilerek çeşitlilik gösterir. 

Panelvan araçların kasalarına özel soğutma sistemleri kurularak gıda ve ilaçlar gibi soğuk yerlerde muhafaza edilecek olan tüketim malzemeleri kolayca taşınabilmektedir. 

Panelvan ve minivan araçların ortak özelliklerinden biri ise amaçları ve tasarımlarından dolayı trafik zorunluluklarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Panelvan ve minivan arasındaki fark nedir?

Panelvan ve minivan araçlar, hafif ticari araçlar kategorisinde yer almaktadır ve farklı sektörlerde hizmet veren firmalar eşya ve yük taşımak için bu araçları tercih etmektedirler. 

Çok amaçlı bir kullanım için minivan araçlar tercih edilirken ticari araçlarda ise panelvanlar tercih edilmektedir. Eşya ve yük taşımacılığı için ise panelvan araçlar kullanılmalıdır.

 

Bir cevap yazın