Paintball nedir? Nasıl oynanır?

Paintball son yılların sevilen takım ve strateji sporlarından biridir. Peki giderek ülkemizde de popüler hale gelen paintball nedir ve nasıl oynanır.

Paintball maskesi

Paintball’da kullanılan malzemeler nedir?
Paintball da her oyuncunun yüzünde kırılmaz camlı özel bir maskesi ve elinde ise özel gazlı işaretleyicileri vardır.

Paintball daki boya kapsülü içinde ne var?
Bu işaretleyiciler boyayan kapsüller atar, üzeri jelatin kaplı küçük toplara benzeyen kapsüllerin içi kolayca silinebilen gıda boyası doludur.

Paintball silahı

Paintball oyun kuralları nelerdir?
Paintball oyununun temel kuralı oldukça basittir vurulan oyuncu oyundan çıkar. Senaryo karşı takımın kalesine bayrağı dikmek olabileceği gibi bir rehine kurtarmak ya da bütün rakip takımı eleyerek tek başına kalmak da olabilir.

Her iki takım da yerlerine aldığında takım kaptanları ellerini kaldırarak orta hakeme hazır olduklarını bildirirler. Orta hakem de sırasıyla hazır, maske tak, emniyet aç komutlarını verir ve bir kez düdük çalarak oyunu başlatır.

Bir oyuncu işaretçisini veya vücudunun herhangi bir yerine kapsülünün isabet etmesi veya boyaması ile elenir. Aynı anda iki oyuncu bir birini boyamışlar her ikisi birden elenir. Siper ve benzeri engellere çarpıp patlayan kapsüllerden oyuncuya boya sıçraması oyuncuyu elemez. Oyuncuların siper ile birlikte hareket etmesi yasaktır.

Kapsülü biten oyuncular hakemden kapsülü alabilir. Bu sırada oyun durmaz ancak takviye yapan oyuncu ya herhangi bir oyuncu ateş ederse ceza alır. Paintball puanlama sistemine göre vurulan oyuncu -20 puan demektir. Vurulan takım kaptanı ise bu puan -15’tir.

Vurulma sayısı en az olan takım bir sette artı 5 puan ilave alır. Teknik ceza -3 puandır. Takımlardan biri oyun senaryosunu başarıyla tamamladığını da oyunun galibi olur.

Paintball ne kadar sürede oynanır?
Paintball 15’er dakikalık 3 setten oluşur. Eğer belirtilen süre zarfında bir takımın oyuncuları tamamen elenmemiş ya da oyun senaryosu tamamlanmamışsa oyun hakemin saati ile biter.

7’den 70’e herkesin oynayabildiği ve aynı zamanda heyecan dolu paintballu kısaca ele aldık umarız sizler için faydalı olmuştır.

Bir yanıt yazın